Shtypi botëror 28.11.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e enjte, 28 nëntor 2019:

Shtypi botëror 28.11.2019

“Neue Zurcher Zeitung” (Gjermani): Fillojnë hetimet ndaj 116 pjesëtarëve të DAESH-it të kthyer në Gjermani

“Tagesschau.de” (Gjermani): Duke filluar nga vitit 2021 Gjermania do t’i paguaj NATO-s më shumë para

“Bild.de” (Gjermani): Policia thotë se vjedhja në Dresden u krye nga katër persona

“Al-Jazeera” (Katar): Qeveria e pajtimit kombëtar e Libisë nënshkroi një memorandum mirëkuptimi me Turqinë

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres në ditën e solidarizimit me popullin palestinez tha “Jo vendbanimeve të paligjshme dhe vuajtjet e Gazës duhet të mbarojnë”.

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Pas vënies së zjarrit konsullatës së Iranit në Irak, në qytetin Nexhef u shpall ndalim qarkullimi

“Le Parisien” (Francë): Një mesazh i Konfederatës Franceze të Punës (CGT) i postuar në Twitter në lidhje me “kolonizimin” francez, shkakton polemikë

“Le Figaro” (Francë): Parisi diskuton për rivendosjen e sanksioneve të OKB-së ndaj Iranit

“Le Monde” (Francë): Në padinë e ngritur kundër partisë së ekstremit të djathtë “Fronti Kombëtar” kërkohet dënim me burgim dhe gjobitje

“Russia Today” (Rusia): Parlamenti i Ukrainës, Rada, anijet që do t’i kthej Rusia i cilësoi si “kuti llamarine”

“RBK” (Rusi): Reagimi i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron ndaj letrës së Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin shkaktoi jehonë të madhe në shtyp. Putin në letrën e tij propozon ndalimin e vendosjes së raketave me rreze të mesme dhe të gjatë të veprimit.

“Kommersant” (Rusi): Kompania ukrainase “Naftogaz” njoftoi se kompania ruse “Gazprom” nga 1 janari mund të ndalë dërgimin e gazit në Ukrainë.

“El Pais” (Spanjë): Ish-Presidenti i Brazilit Lula da Silva deklaroi se demokracia paraqet një pengesë për qeverinë Bolsonaro

“Telesur” (Venezuelë): Qeveria e Kilit pranoi se gjatë protestave janë shkelur të drejtat e njeriut

“La Vanguardia” (Spanjë): Me operacionin e përbashkët të 5 vendeve në Spanjë u kap nëndetësja e parë narkotike në Evropë

“ATSH” (Shipëri): Rama: Fluksi i ndihmave i jashtëzakonshëm, të adresojmë kontributet te strehimi

“RTK” (Kosovë): Qemal Minxhozi: 28 Nëntori, dita që i bashkon shqiptarët

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Të gjithë të mendimit për anëtarësim në NATO, por nuk ratifikohet protokolli në periudhën e zgjedhjeve  Lajme të ngjashme