Shtypi botëror 27.11.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e mërkurë, 27 nëntor 2019:

Shtypi botëror 27.11.2019

Al-Sharq Al-Awsat” (Londër, Angli) – ShBA: Vazhdojnë sanksionet ndaj iranianëve që shkelin të drejtat e njeriut

Al-Raya” (Katar) - Presidenti Erdoan: [Operacioni] «Burimi i Paqes» nuk është i kufizuar në kohë

Vatan” (Kuvajt) - Tre shpërthimet në Bagdad kanë shkaktuan 6 të vdekur dhe 15 të plagosur

Le Monde” (Francë) - Pas vdekjes së 13 ushtarëve [francezë] në Mali, Macron përballet me sfidën e pranisë franceze në Sahel

Le Figaro” (Francë) - Ushtarët që vdiqën në Mali - Franca qan ushtarët e saj

France 24” (Francë) - Fermerët e zemëruar duan të paralizojnë trafikun e Parisit

Deutsche Welle” (DW) - Hetimi i atentatit ndaj gazetarit në Maltë solli dorëheqje

Süddeutsche Zeitung” (Gjermani) - Pallati në Dresden ka hapur sërish dyert për vizitorët pas vjedhjes së muzeut

Tagesschau” (Gjermani) – Ndërsa gjermanët paraqesin një tablo pesimiste në marrëdhëniet me ShBA-në, amerikanët i shikojnë me një sy më optimist marrëdhëniet me Gjermaninë

El Comercio” (Spanjë) - Kili feston me një ditë të re të dhunshme protestat në ditën e 40-të të tyre

Infobae” (Argjentinë) - Bolivia emëron ambasador pas 11 viteve në Uashington

La Tercera” (Kili) - Thirrje për grevë kombëtare për këtë të mërkurë pas takimit me Presidentin e Kolumbisë

Vesti” (Rusi) - Turqia nuk i ka mbështetur sërish aktet e NATO-s kundër Rusisë

Kommersant” (Rusi) – Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës: Politika “egoiste” po e destabilizon Lindjen e Mesme

Izvestiya” (Rusi) - Në gjysmën e parë të 2020-s do të fillojnë sërish fluturimet ndërmjet Rusisë dhe Gjeorgjisë

Agjencia Telegrafike Shqiptare (ATSH) – Pasojat e tërmetit, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Tiranë dhe Durrës

Agjencia Informative Mediatike e Maqedonisë së Veriut (MIA) - Shkupi dhe Athina janë të përkushtuar në Marrëveshjen e Prespës, mbështetje e fortë greke edhe për eurointegrimet

koha.net” (Kosovë) - Fëmijët e kthyer nga Siria mësojnë të shkruajnë dhe të lexojnë shqipLajme të ngjashme