Shtypi botëror 27.09.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e premte 27 shtator 2019:

1277500
Shtypi botëror 27.09.2019

“n-tv.de” (Gjermani): Gjiganti automobilistik gjerman “Volkswagen” do të hapë fabrikë në Turqi. Nga kjo fabrikë do të eksportohet në vendet e Evropës Lindore.

“Deutsche Welle” (Gjermani): Ruhani thërret ShBA-në t’i japë fund politikave të shtypjes. Presidenti i Iranit, Hasan Ruhani i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të Amerikës për t’i dhënë fund politikave të shtypjes maksimale dhe të heq sanksionet, por tensioni midis dy vendeve vazhdon të rritet.

“Suddeutsche.de” (Gjermani): Ish-ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel deklaroi se do të japë dorëheqje nga detyra e deputetit

“El Pais” (Spanjë): Spanja dëshiron të përdorë fondin e Bashkimit Evropian (BE) për të lehtësuar ndikimin e falimentimit të Thomas Cook në punësim.

“La Prensa” (Nikaragua): Në një shkollë në Nikaragua shpërtheu një mjet i improvizuar, nuk raportohet për viktima

“Infobea” (Argjentinë): Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) miratoi mbështetjen për Argjentinën, por pranoi që një dalje e shpejtë ishte e vështirë.

“Le Monde” (Francë): Pas vdekjes së Jacques Chirac “sensualiteti kaloi përpara veprave të tij”

“Le Figaro” (Francë): E hënën shpallet Ditë Zije Kombëtare një ditore për vdekjen e Jacques Chirac

“Le Temps” (Zvicër): Shtëpia e Bardhë u përpoq të mbulojë çështjen e Ukrainës

“TASS” (Rusi): Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo takimin e tyre do ta fillojnë me çështjet e sanksioneve dhe të vizave.

“Russia Today” (Rusi): Rusia ndaloi pirjen e duhanit në ballkone

“Gazetem.ru” (Rusi): Rusia dhe Gjeorgjia u takuan për herë të parë pas 11 vitesh

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) do të dislokojë në Arabinë Saudite raketat Patriot dhe sistemet e radarve.

“Al-Quds Al-Arabi”: (Angli): Krahas arrestimeve dhe kërcënimeve, demonstratat në Egjipt pritet të përsëriten sot

“Ad-Dustour” (Jordani): Turqia, Pakistani dhe Malajzia do të themelojnë një kanal të përbashkët televiziv kundër islamofobisë

“ATSH” (Shqipëri): Meta falënderon Bundestagun për angazhim serioz në mbështetje të integrimit të Shqipërisë.

“RTK” (Kosovë): Ambasadori i ShBA-ve, Philip Kosnett, ka dërguar mesazh për fushatën zgjedhore

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së tha se më në fund e kompletuan kartën personale në OKBLajme të ngjashme