Shtypi botëror 24.09.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 24 shtator 2019:

1275156
Shtypi botëror 24.09.2019

“Alsharq Alawsat” (Angli): Evropa fajëson Iranin për sulmin e bërë ndaj Arabisë Saudite

“Al-Raya Al-Katariya” (Katar): Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan): Kërcënimet nuk do të bëjnë që ne të heqim dorë nga mbrojtja e statusit të Jerusalemit dhe të drejtave të Palestinës

“Al- Vatan” (Oman): Iraku nuk do të jetë pikënisja e operacioneve ushtarake që do të zhvillohen ndaj vendeve fqinje

“Vtv” (Venezuelë): Kryetari i Shtetit të Venezuelës, Nicolas Maduro do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Federatën e Rusisë

“El Pais” (Spanjë): Nëse miratohet nga Gjykata e Lartë, qeveria është e gatshme të transportojë në një vend tjetër eshtrat e Francos përpara zgjedhjeve  

“Jornada” (Meksikë): Aktivistja suedeze Greta Thundberg në Nju-Jork: "Nuk jeni aq të pjekur sa të thoni se cila është e vërteta”

“Lenta.ru” (Rusi): Kryetari i Shtetit të Venezuelës, Nicolas Maduro tha se do të zhvillojë një vizitë urgjente në Rusi

“Russia Today”: Nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë erdhën informacione se cilat mjete fluturuese pa pilotë (dronë) janë rrëzuar në bazën ajrore në Hmeymim në Siri

“RİA Novosti”: Ukraina bëri thirrje për negociata të detyrueshme me qëllim përcaktimin e kufijve detarë me Rusinë

“Le Monde” (Francë): Londra, Parisi dhe Berlini akuzojnë Iranin për sulmet në Arabinë Saudite

"Le Figaro" (Fransa): Emmanuel Macron akuzon aktivisten suedeze, Greta Thundberg për “provokim të shoqërisë”

“Le Parisien” (Francë): Qyteti Strasburg kërkon të ndalojë makinat me dizel duke filluar që nga viti 2025

“DW” (Gjermani): Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) në kuadër të takimeve dypalëshe në Nju-Jork, ku ka shkuar për të marrë pjesë në mbledhjet e Kombeve të Bashkuara, u takua me Kancelaren Gjermane, Angela Merkel. Në takimin e dy liderëve u shqyrtua marrëveshja për refugjatët.

“ZDF”: Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson pret vendimin përfundimtar të Gjykatës së Supreme për pushimin 5-javor të parlamentit

“Die Welt”: Fituesi i fshehtë i sulmit (ndaj komplekseve të naftës) në Arabinë Saudite është Rusia, e cila është vendi i dytë në botë për eksportin e naftës.

“ATSH” (Shqipëri): Emetimi i kartëmonedhës me vlerë 10.000 lekë pritet të shërbejë si mjet pagesë gjatë vitit 2020

“RTK” (Kosovë): Këtë vit nuk është në agjendë të BE-së, liberalizimi i vizave për Kosovën

“MIA” (Maqedoni e Veriut): Aleksis Cipras do të marrë pjesë në konferencën e “Ekonomist” në ShkupLajme të ngjashme