Shtypi botëror 04.07.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e enjte, 4 korrik 2019:

1230034
Shtypi botëror 04.07.2019

“Al-Hayat” (Liban): Irani kërcënon me pasurimin e uraniumit në “nivel të çfarëdoshëm”

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Mediat sociale WhatsApp, Facebook dhe Instagram dështojnë në shumicën e vendeve

“Al-Quds Al-Arabi” (Arabia Saudite): Mosdorëzimin e avionëve F-35 nga ShBA-ja Presidenti Erdogan e cilësoi si “vjedhje”

“ARD” (Gjermani): Rriten çmimet e qirave në qytetet e mëdha

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Gjermani): A duhet të marrë pjesë Alternativa për Gjermaninë (AfD) në seancë?

“Suddeutsche Zeitung” (Gjermani): Koalicioni i madh diskuton rreth Leyen

“Le Soir” (Belgjikë): Sipas një studimi të policisë 3 nga 4 qytetarëve belgë e ndjejnë vetën të sigurt

“Le Temps” (Zvicër): Pas defektit në mbarë botën rrjeti social Facebook kthehet në normale

“Le Parisien” (Francë): Qeveria franceze miraton nënshkrimin e marrëveshjes mes BE-së dhe Kanadasë

“El Pais” (Spanjë): WhatsApp, Facebook dhe Instagram u ballafaquan me vështirësi në shumicën e vendeve

“El Diario de Mexico” (Meksikë): Policia federale dhe zyrtarët nuk arritën në marrëveshje, nesër fillon greva

“Frontera Digital” (Venezuelë): Kili pret që deri në vitin 2020 të vijnë edhe 300 mijë venezuelas

“Vesti” (Rusi): Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin për “Corriere della Sera” i bëri një vlerësim qëndrimit të ShBA-së dhe marrëdhënieve me BE-në dhe Italinë

“Lenta.ru” (Rusi): Rusia do të fillojë të dërgoj gazin natyror jashtë vendit

“RIA Novosti” (Rusi): Mbi 300 persona janë marrë në kurim në spitale për shkak të përmbytjeve në rajonin Ikurtsk

“ATSH” (Shqipëri): Polonia kërkon hapjen në tetor të negociatave me Tiranën dhe Shkupin

“RTK” (Kosovë): MPJ e Kosovës vendosi që mos të jap asnjë leje për zyrtarët nga Beogradi për të vizituar Kosovën

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Lajçak: BE-ja duhet ta mbajë premtimin e dhënë MaqedonisëLajme të ngjashme