Shtypi botëror 26.03.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 26 mars 2019:

Shtypi botëror  26.03.2019

Al-Sharq Al-Awsat” (Gazetë saudite që del në shumë gjuhë në Angli):  Izraeli fillon mobilizimin ushtarak në kufirin me Libanin dhe Sirinë

Ahbar Al-Khalij” (Bahrejn): Iraku-Jordania dhe Egjipti mbajtën një samit trepalësh për stabilitetin rajonal

Al-Mustakbal” (Liban): OKB: Nuk ka ndryshuar situata në lidhje me Lartësitë e Golanit nën pushtim

Televizioni gjerman “ARD”: Ora verore – Vazhdojnë debatet për kalimin në orën normale

Deutsche Welle” (DW): Miniparlamenti – U mbajt sesioni i parë i parlamentit të përbashkët Gjermani-Francë

E përditshmja gjermane “Welt”: Eliminatoret e EURO 2020 - Franca me Turqinë vazhdojnë rrugën e tyre në Grupin H

Gazeta spanjolle “La Vanguardia”: Spanja nuk e njeh sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë e Golanit

El Mundo” (Spanjë): Kryetari i Shtetit të Meksikës, Lopez Obrador kërkon nga Spanja të kërkojë të falur për ngadhënjimin e Meksikës

Gazeta kiliane “La Tercera”: Kriza në Venezuelë - Ndërprerjet e reja të energjisë elektrike kanë prekur kryeqytetin Karakas dhe 13 shtete të vendit

Le Monde”: Ndërmarrja shtetërore kineze “CASC” ka bërë një porosi gjigande për blerjen e 300 avionëve “Airbus

Gazeta zvicerane “Le Temps”: Deputetët britanikë votuan për të marrë kontrollin e Brexit-it

E përditshmja franceze “Le Figaro”: Kompania franceze “EDF” ka lidhur me Kinën një kontratë me vlerë 1 miliard euro

Agjencia ruse e lajmeve “TASS”: Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi rezolutën për të luftuar ndikimin rus në fushën e energjisë

Ria Novosti”: Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova ka thënë se gazetari amerikan, Farid Zakaria duhet të kërkojë të falur nga rusët dhe amerikanët. Më herët Zakaria kishte publikuar një video, ku fliste për të “vërteta të dukshme” lidhur me bashkëpunimin e Trumpit me rusët.

Izvestiya” (Rusi): Në qendrën tregtare në Baku ra zjarr

Agjencia Telegrafike Shqiptare (ATSH): Zgjedhjet vendore, nis trajnimi i efektivëve të Policisë

Agjencia Informative e Maqedonisë (MIA): Facebook ka fshirë profile të rrejshme të Maqedonisë së Veriut, Kosovës, Iranit dhe Rusisë

Koha.net”: “Një e treta e turistëve të vjetshëm në Shqipëri ishin nga Kosova”Lajme të ngjashme