Shtypi botëror 18.03.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e hënë, 18 mars 2019:

1165712
Shtypi botëror 18.03.2019

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Kuvajti nënshkruan 5 marrëveshje për zhvillimin e Jemenit

“Al-Hayat” (Liban): Në Damask u mbajt mbledhja tresh e sigurisë mes Irakut, Sirisë dhe Iranit

“Al-Raya Al-Katariya” (Katar): Dubai, një qendër e tregtisë së Izraelit me diamante

“Frankfurtet Allgemeine Zeitung” (Gjermani): Pas sulmit në Christchurch – Agresori do të bëjë vet mbrojtjen e tij në gjykatë

“Wirtschaftswoche” (Gjermani): Organizata e parë perëndimore për kontroll – DEKRA do t’i kontrollojë makinat në Kinë

“Spiegel Online” (Gjermani): Boeing 737 Max – Gabim i inxhinierëve – Pilotët nuk dinë se çfarë duhet bërë

“Le Figaro” (Francë): Jelekët e verdhë: Pushteti ndodhet nën presion

“Le Monde” (Francë): Në Sirinë e pasluftës ushtria ndodhet në qendër të ekuacionit

“Liberation” (Francë): Zgjedhjet në Izrael: A është bllokuar telefoni i kundërshtarit të Netanyahut nga ana e Iranit?

“El Pais” (Spanjë): Fillon hetimi ndaj 122 mijë kompanive fiktive (fantazmë) në Spanjë

“El Mundo” (Spanjë): Presidenti i Kilit, Pinera thotë se “Diktarori Maduro i ka ditë e numëruara”

“El Clarin” (Argjentinë): Qeveria e Zelandës së Re pas sulmeve ndaj xhamive vendosi të rishqyrtojë ligjin për armë

“Gazetem.ru” (Rusi): Putin do të vizitojë Krimenë dhe Sivastopolin

Agjencia e lajmeve “TASS” (Rusi): Ekspertë hetojnë një denoncim për bombë në qendrën e kanalit televiziv “Ostankino”

Portali i lajmeve turko-rus (Rusi): Viti i kulturës Turko-Ruse fillon më 8 prill në teatrin Bolshoj

“ATSH” (Shqipëri): Shqipëria dhe Bullgaria, prodhues të stabilitetit dhe sigurisë në rajon

“Koha.net” (Kosovë): Ndarja e Kosovës duhet të bëhet, thotë Vuçiq

“MIA” (Maqedoni): 21 marsi afati i fundit për dorëzimin e kandidaturave për presidentLajme të ngjashme