Shtypi botëror 13.07.2018

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar këtë javë nga mediat botërore.

Shtypi botëror 13.07.2018

Agjencia ruse e lajmeve, “TASS”: Presidenti i sistemit të ri qeverisës, Rexhep Tajip Erdoan (Tayyip Erdoğan) vizitën e parë jashtë shtetit pas fillimit të detyrës e zhvilloi në Azerbajxhan dhe Republikën Turke të Qipros së Veriut.  

Agjencia iraniane e lajmeve IRNA”: Presidenti Rexhep Tajip Erdoan tha se Qiproja është çështje kombëtare e Turqisë.   

Agjencia ruse e lajmeve, “TASS”: Ministri i Jashtëm, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) tha se në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian do të punojnë për të qenë të suksesshëm.

Organi mediatik francez Le Monde”: Presidenti Rexhep Tajip Erdoan premtoi një epokë të re.

Radio Zëri i Rusisë: Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi për blerjen e raketave të mbrojtjes S-400 nga Rusia i përket Turqisë.

Organi mediatik italian “Agenzia NOVA”: Shefi i ri i Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë është Jashar Gyler (Yaşar Güler).

Organi mediatik gjerman “Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Rexhep Tajip Erdoan tashmë është zyrtarisht kreu i qeverisë.  

Agjencia ruse e lajmeve “Ria Novosti”: Vëllimi tregtar ndërmjet Rusisë dhe Turqisë për periudhën janar-maj u rrit 46,2%.

Angli - Agjencia e lajmeve “Associated Press” (AP): Ish-kryeministri Binali Yildirim zgjidhet kryetar i Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë.

Angli - “REUTERS”: Kryeministri i Greqisë: Turqia dhe Greqia ranë dakord për fokusimin në reduktimin e tensionit në Egje.Lajme të ngjashme