Muller shënon në paraqitjen e tij të 400-të në ligën gjermane

Bayern Munich fitoi 4:0 në shtëpi kundër Wolfsburgut në një ndeshje të Bundesligës gjermane të premten, ndërsa sulmuesi Thomas Muller shënoi në paraqitjen e tij të 400-të në ligë.

1749541
Muller shënon në paraqitjen e tij të 400-të në ligën gjermane

Bayern Munich fitoi 4:0 në shtëpi kundër Wolfsburgut në një ndeshje të Bundesligës gjermane të premten, ndërsa sulmuesi Thomas Muller shënoi në paraqitjen e tij të 400-të në ligë.

Një produkt i pastër i Bayern-it, Muller është pjesë e ekipit të parë të klubit që nga viti 2009.

Muller shënoi golin e parë në minutën e shtatë në Allianz Arena.

Goditja e Serge Gnabry u ndal nga portieri i Wolfsburgut, Koen Casteels, por Muller goditi nga një distancë e afërt pas një kthimi të topit nga Casteels.

Mbrojtësi i Bayern Munich-ut, Dayot Upamecano, dyfishoi diferencën në minutën e 57-të.

Muller pasoi duke gjetur Upamecano-n në zonën e penalltisë, ndërsa francezi 23-vjeçar shënoi me kokë golin e tij të parë për Bayern Munich-un.

Dy minuta më vonë, Bayern Munich thelloi rezultatin në 3:0, ndërsa ylli Leroy Sane goditi me këmbën e majtë dhe e dërgoi topin në këndin e golit nga vija e zonës së penalltisë së Wolfsburg-ut.

Në minutën e 87-të, ylli polak i Bayern Munich-ut, Robert Lewandowski shënoi për rezultatin përfundimtar 4:0.

Upamecano me një top të gjatë mbi mbrojtjen e Wolfsburg-ut gjeti Jamal Musiala-n, i cili më pas ia pasoi Lewandowsk-it, i cili vrapoi në zonë.

Sulmuesi polak shënoi një vole akrobatike, që ishte goli i tij i 18-të në ligë këtë sezon.

Bayern Munich konsolidoi vendin e parë në ligën gjermane me 43 pikë në 17 ndeshje.

Kundërshtari i tyre më i afërt në renditje, Borussia Dortmund, i cili radhitet i dyti, ka 34 pikë në 16 xhiro.

Ndërkohë, Wolfsburg ka 20 pikë dhe renditet në vendin e 12-të.

Me golin në minutat e fundit kundër Wolfsburg-ut, Lewandowski theu rekordin e golave të shënuar në Bundesligë në një vit të vetëm kalendarik që më parë i përkiste Gerd Muller-it për 49 vjet.

Ish-sulmuesi i Bayern-it shënoi 42 gola në ligë në vitin 1972.

Por Lewandowski ka shënuar 43 gola në ligë gjatë vitit 2021, duke vendosur rekordin e ri. (AA)Lajme të ngjashme