Mundësit e kombëtares turke arrijnë në gjysmëfinale

Mundësit e kombëtares turke Riza Kayaalp dhe Yasemin Adar arrijnë në gjysmëfinale.

1683539
Mundësit e kombëtares turke arrijnë në gjysmëfinale

Mundësi kombëtar Riza Kayaalp arriti në gjysmëfinale në ditën e 9 -të të Lojërave Olimpike të Tokios 2020.

Riza Kayaalp u përball me Eduard Popp të Gjermanisë në ndeshjen e meshkujve në stilin greko-romak në kategorinë 130 kg në Makuhari Messe.

Mundësi, i cili shfaqi një ndeshje të rehatshme kundër kundërshtarit të tij, kaloi në epërsi 5-0. Ai fitoi 6-2 dhe rezervoi vendin e tij në gjysmëfinale, pavarësisht se i dha kundërshtarit të tij dy pikë kur ishte në sulm.

Riza Kayaalp do të përballet me Mijain Lopez Nunez të Kubës, i cili ka fituar medaljen e artë në tre Olimpiadat e fundit.

Ndërkaq atletja kombëtare Yasemin Adar arriti në çerekfinale duke mposhtur brazilianen Aline Silva në 16-ën e fundit në ditën 9 të Lojërave Olimpike të Tokios 2020.

Yasemini, e cila u ngjit në mat me 76 kilogramë në konkurrencën për femra në Makuhari Messe, shfaqi një ndeshje superiore kundër kundërshtares së saj.

Ai nuk i dha mundësi kundërshtares për të shënuar, duke fituar ndeshjen 6-0 për të rezervuar vendin e saj në çerekfinale.

 


Lajme të ngjashme