Operacioni “Burimi i Paqes”

Qëllimi ynë është paqja
objektivi është terrorizmi

FIBA 2019 - Spanja kampione e botës

Spanja u shpall kampion i botës në basketboll pasi në finalen e Kampionatit Botëror FIBA 2019 në Kinë mposhti Argjentinën me rezultatin 95-75.

2019-09-15T142843Z_1784745025_RC16DB66A760_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T140650Z_2025934788_RC1518ACD9C0_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T133208Z_1065763168_UP1EF9F11LK44_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T152657Z_185000860_UP1EF9F16WW5R_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T153029Z_1469386081_UP1EF9F172T5V_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG

Në finalen e Kampionatit Botëror të Basketbollit, që u zhvillua në Republikën Popullore të Kinës, Spanja u përball me Argjentinën.

Avantazhin në pikë Spanja e kapi që në fillim të lojës.

Matadorët e ruajtën dominimin deri në fund të përballjes dhe fituan me rezultatin 95-57.

Kjo është hera e dytë që Spanja e çon këtë kupë në muzeun e saj, pas suksesit të arritur në vitin 2006.

Basketbollisti Ricky Rubio, i cili shënoi 20 pikë përballë Argjentinës, u zgjodh lojtari më i shtrenjtë edhe i finales, edhe i turneut.

Kurse serbi Bogdan Bogdanoviç është ‘mbreti i pikëve’ në Kupën Botërore FIBA 2019.

Kurse për Argjentinën takimi ishte finalja e tretë në historinë e saj. Kombëtarja argjentinase e basketbollit ka arritur që vetëm një herë të shpallet kampion në vitin 1950.Lajme të ngjashme