Ndeshja e Superkupës UEFA mirëpret futbollistë në vlerë 2 miliardë euro

Vlera e lojtarëve të ekipeve angleze Liverpool dhe Chelsea që do të përballen sot në Stamboll në ndeshjen e Superkupës UEFA arrin gjithsej në 1.91 miliardë euro.

1252297
Ndeshja e Superkupës UEFA mirëpret futbollistë në vlerë 2 miliardë euro

Vlera e lojtarëve të ekipeve angleze Liverpool dhe Chelsea që do të përballen sot në Stamboll në ndeshjen e Superkupës UEFA arrin gjithsej në 1.91 miliardë euro.

Sipas të dhënave në faqen gjermane të internetit “Transfermarkt”, vlera e parashikuar e tregut për lojtarët në listën e Liverpool, e cila sezonin e kaluar doli fituese e Ligës së Kampionëve UEFA, është 1.08 miliardë euro. Ndërsa për Chelsea që arriti fitoren e Ligës Evropiane UEFA është 835.75 milionë euro.

Para ndeshjes finale që do të zhvillohet në BJK Vodafone Park si futbollistët më të shtrenjtë nga dy ekipet kanë kryesuar futbollisti egjiptian, ylli i Liverpool, Muhammed Salah me 150 milionë euro, ndërsa nga ekipi i Chelsea mesfushori francez N'Golo Kante me 100 milionë euro.

Vlerat e parashikuara të tregut për lojtarët e Liverpool janë si më poshtë:

Futbollisti

Vlera (euro)

Muhammed Salah

150 milionë

Sadio Mane

120 milionë

Virgil van Dijk

90 milionë

Alisson

80 milionë

Roberto Firmino

80 milionë

Trent Alexander-Arnold

80 milionë

Andrew Robertson

60 milionë

Naby Keita

60 milionë

Georginio Wijnaldum

50 milionë

Fabinho

50 milionë

Jordan Henderson

35 milionë

Alex Oxlade-Chamberlain

35 milionë

Joe Gomez

35 milionë

Joel Matip

30 milionë

Xherdan Shaqiri

25 milionë

Dejan Lovren

20 milionë

Divock Origi

20 milionë

James Milner

15 milionë

Adam Lallana

15 milionë

Nathaniel Clyne

12 milionë

Rhian Brewster

4 milionë

Ki-Jana Hoever 

4 milionë

Adrian

3,5 milionë

Sepp van den Berg

2 milionë

Ryan Kent

1,75 milionë

Curtis Jones

1,50 milionë

Yasser Larouci

1,50 milionë

Caoimhin Kelleher

500 mijë

GJITHSEJ

1,08 miliardë euro

- Vlera e futbollistëve të Chelsea

Vlerat e parashikuara të tregut për lojtarët e Chelsea janë si më poshtë:

Futbollisti

Vlera (euro)

N'Golo Kante

100 milionë

Jorginho

65 milionë

Kepa

60 milionë

Christian Pulisic

60 milionë

Antonio Rüdiger

50 milionë

Willian

40 milionë

Marcos Alonso

40 milionë

Mateo Kovacic

35 milionë

Cesar Azpilicueta

35 milionë

Tiemoue Bakayoko

35 milionë

Callum Hudson-Odoi

35 milionë

Ross Barkley

30 milionë

Michy Batshuayi

30 milionë

Andreas Christensen

30 milionë

Ruben Loftus-Cheek

30 milionë

Kurt Zouma

25 milionë

Pedro

20 milionë

Tammy Abraham

20 milionë

Olivier Giroud

15 milionë

Davide Zappacosta

15 milionë

Emerson

15 milionë

Mason Mount

12 milionë

Marco van Ginkel

10 milionë

Kenedy

10 milionë

Kenneth Omeruo

5 milionë

Abdul Rahman Baba

5 milionë

Michael Hector

3 milionë

Danilo Pantic

2,75 milionë

Lucas Piazon

1,50 milionë

Willy Caballero

1 milionë

Jamal Blackman

500 mijë

GJITHSEJ

835,75 milionë

 (AA)Lajme të ngjashme