Super Kupa e UEFA-s, përplasje mes dy ekipesh me vlerë totale gati 1,8 miliardë euro

Vlera e përgjithshme e futbollistëve që do të luajnë të mërkurën e 15 gushtit në ndeshjen për Super Kupën e UEFA-s mes dy ekipeve spanjolle, Real Madrid dhe Atletico Madrid, është 1 miliard e 784 milionë e 300 mijë euro...

Super Kupa e UEFA-s, përplasje mes dy ekipesh me vlerë totale gati 1,8 miliardë euro

Vlera e përgjithshme e futbollistëve që do të luajnë të mërkurën e 15 gushtit në ndeshjen për Super Kupën e UEFA-s mes dy ekipeve spanjolle, Real Madrid dhe Atletico Madrid, është 1 miliard e 784 milionë e 300 mijë euro.

Sipas të dhënave të uebfaqes gjermane, "Transfermarkt", Real Madridi, kampioni i fuqi i Ligës së Kampioneve të UEFA-s, ka një vlerë tregu prej 977 milionë e 300 mijë eurosh; ndërsa Atletico Madridi, fitues i Ligës Evropiane të UEFA-s, ka një vlerë prej 807 milionë eurosh.

Ndërkohë, futbollisti uellsian i Real Madridit, Gareth Bale, me 90 milionë euro dhe francezi Antoine Griezmann i Atletico Madridit, me 120 milionë euro, spikasin si lojtarët më të shtrenjtë.

Vlera e parashikuar e tregut për futbollistët e Real Madridid është:

FutbollistiVlera (euro)
Gareth Bale90 milionë
Toni Kroos80 milionë
Raphael Varane80 milionë
Isco75 milionë
Marco Asensio75 milionë
Thibaut Courtois65 milionë
Casemiro60 milionë
Marcelo60 milionë
Daniel Carvajal60 milionë
Sergio Ramos45 milionë
Karim Benzema40 milionë
Nacho Fernandez35 milionë
Vinicius Junior35 milionë
Alvaro Odriozola30 milionë
Luka Modric25 milionë
Lucas Vazquez25 milionë
Keylor Navas18 milionë
Jesus Vallejo12 milionë
Marcos Llorente12 milionë
Dani Ceballos12 milionë
Andriy Lunin8,5 milionë
Borja Mayoral7,5 milionë
Kiko Casilla6 milionë
Raul de Tomas6 milionë
Federico Valverde6 milionë
Fabio Coentrao5 milionë
Martin Ödegaard4 milionë
Luca Zidane300 mijë
TOTALI977 milionë 300 mijë

 

Vlera e parashikuar e tregut për futbollistët e Atletico Madridit është:

FutbollstiVlera (euro)
Antoine Griezmann120 milionë
Koke70 milionë
Jan Oblak70 milionë
Saul Niguez70 milionë
Thomas Lemar70 milionë
Diego Costa60 milionë
Jose Gimenez50 milionë
Stevan Savic40 milionë
Lucas Hernandez40 milionë
Diego Godin35 milionë
Gelson Martins35 milionë
Vitolo25 milionë
Thomas25 milionë
Rodri25 milionë
Angel Correa24 milionë
Santiago Arias18 milionë
Nikola Kalinic14 milionë
Filipe Luis8 milionë
Juanfran5 milionë
Antonio Adan3 milionë
TOTALI807 milionë 


Lajme të ngjashme