Neuer shpallet portier i vitit

Portieri gjerman i Bayern Munich-ut, Manuel Neuer, u zgjodh portieri më i mirë i vitit 2016.

637400
Neuer shpallet portier i vitit

Portieri gjerman i Bayern Munich-ut, Manuel Neuer, u zgjodh portieri më i mirë i vitit 2016 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë së Futbollit dhe Statistikave (IFFHS).

Në një deklaratë të publikuar në ueb faqen e IFFHS-së, thuhet se në votimin e 30-të me radhë këtë vit me pjesëmarrjen e gazetarëve dhe ekspertëve nga 56 vende të ndryshme të botës, u përcaktua portieri më i mirë i vitit. Manuel Neuer i cili arriti të bëhet kampion në ligë dhe gjithashtu në Kupën e Gjermanisë me fanellën e Bayern Munich-ut, me 156 pikë të fituara iu dha për herë të katërt me radhë ky çmim.

Ndërsa portieri italian i Juventus-it, Gianluigi Buffon i cili më parë e kishte fituar 4 herë këtë çmim, u klasifikua në vendin e dytë me 91 pikë. Ndërsa portieri i Kombëtares së Portugalisë, Rui Patricio me 50 pikë u rendit në vendin e tretë. 

Pas votimit renditja është si më poshtë:

  1. Manuel Neuer (Bayern Munich) 156 pikë
  2. Gianluigi Buffon (Juventus) 91 pikë
  3. Rui Patricio (Sporting Lisbon) 50 pikë
  4. Claudio Bravo (Barcelona/Manchester City) 45 pikë
  5. David De Gea (Manchester United) 37 pikë


Lajme të ngjashme