NBA: Finalja e sezonit 2016, Golden State – Cleveland

Kampionët në fuqi, Golden State, janë kualifikuar për herë të dytë radhazi për në finalen e NBA, ku do të ndeshen me Cleveland.

stephen curry - golden state warriors.jpg

Kampionët në fuqi, Golden State, janë kualifikuar për herë të dytë radhazi për në finalen e NBA, ku do të ndeshen duke nisur nga e enjtja, ashtu si dhe në 2015, Cleveland.

Golden State kanë mundur Oklahoma City me rezultatin 4-3, pasi kanë triumfuar në ndeshjen e rëndësishme N.7 me rezultatin 96 – 88.

Curry, lojtari më i mirë i Golden State, realizoi gjatë ndeshjes 36 pikë.

Në finale, Curry dhe shokët e tij do të jenë përballë Cavaliers të LeBron James, të cilët i mundën 4-2 në qershor 2015 duke fituar titullin e katërt në histori, i pari që nga 1975.


Fjalët Kyçe: NBA , basketboll , Golden State , Cleveland

Lajme të ngjashme