Viti 2015 – Sezoni më i suksesshëm i Novak Djokovic

Me 11 trofe, tre prej te cilave te Grand Chelem, 82 ndeshje te fituara dhe vetem 6 te humbura, pra 93,2% te fituara, Novak Djokovic pati gjate 2015 nje prej sezoneve me te suksesshem ne historine e tenisit.

Viti 2015 – Sezoni më i suksesshëm i Novak Djokovic

Disa nga rezultatet me kryesore te tenisteve boterore jane: Connors 1974 (15 tituj, 3 te Grand Chelem, 93 fitore, 4 humbje, fitore 95,8%), McEnroe 1984 (13 tituj, 2 te Grand Chelem, 82 fitore, 3 humbje, fitore 96,5%), Federer 2006 (12 tituj, 3 te Grand Chelem, 92 fitore, 5 humbje, fitore 94,8%), Nadal 2013 (10 tituj, 2 ne du Grand Chelem, 75 fitore, 7 humbje, fitore 91,5%), Laver 1969 (7 tituj, 4 Grands Chelems, 59 fitore, 7 humbje, fitore 89,4%) etj.

Serbi nuk e ka thyer dot rekordin e numrit te turneve te fituara ne nje sezon (eshte Guillermo Vilas qe e mban ate me 16 fitore ne 1976), as te numrit te ndeshjeve te fituara (93 nga Connors ne 1974).

Por, performanca e tij ka lene gjurme. Asnje para tij nuk ka fituar ne te njejtin vit 6 Masters 1000 (Indian Wells, Miami, Monte Carlo, Rome, Shanghai e Paris-Bercy). Asnje kampion nuk ka marre me shume pike ne total ne klasifikimin ATP, 16.585.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme