Operacioni “Burimi i Paqes”

Qëllimi ynë është paqja
objektivi është terrorizmi

FIFA publikon listën e kandidatëve për "Topin Artë"

Në listën e futbollistëve më të mirë për 2014 janë 23 lojtarë, ndërsa për trajner dhjetë emra, në mesin e të cilëve nuk është asnjë emër nga rajoni i Ballkanit.

FIFA publikon listën e kandidatëve për "Topin Artë"

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Futbollit (FIFA) dhe gazeta France Football French botoi një listë me emrat e 23 kandidatëve për lojtarin më të mirë të vitit të kaluar dhe World Cup Golden Ball (Ballon d'Or) dhe listën e kandidatëve për trajnerin më të mirë.

Në listën për Ballon d'Or ka 23 lojtarë, dhe në listën për trajner më të mirë dhjetë ekspertë. Në fillim të dhjetorit lista do të reduktohet në tre kandidatë dhe fituesit do të shpallen në një ceremoni të planifikuar më 12 janar të vitit të ardhshëm në Cyrih, Zvicër.

Në listë përsëri, janë dy yjet e futbollit botëror Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi dhe karizmatiku Zlatan Ibrahimoviç.

Fituesi do të vendoset nga votat e kapitenëve të ekipit të tyre, trainierët dhe përfaqësuesit e medive. FIFA në ceremoninë e njëjtë do të ndaj çmime edhe për ekipin më të mirë (FIFAPro World XI), çmimin "Pushkash" për golin më të mirë, si dhe çmimin për Fair Play dhe kreun më të mirë të klubit në vitin e kaluar.

Në listën për çmimin e topit të Artë janë: Gareth Bale (Uells), Karim Benzema (Francë), Diego Costa (Spanjë), Thibaut Courtois (Belgjikë), Cristiano Ronaldo (Portugali), Angel Di Maria (Argjentinë), Mario Gotze (Gjermani) Eden Hazard (Belgjikë), Zlatan Ibrahimoviç (Suedi), Andres Iniesta (Spanjë), Toni Kroos (Gjermani), Philipp Lahm (Gjermani), Javier Mascherano (Argjentinë), Lionel Messi (Argjentinë), Thomas Müller (Gjermani), Manuel Neuer (Gjermani), Neymar (Brazil), Paul Pogba (Francë), Sergio Ramos (Spanjë), Arjen Robben (Holandë), James Rodriguez (Kolumbi), Bastian Schweinsteiger (Gjermani), Yaya Toure (Bregu i Fildishtë).

Në listën e trajnerëve më të mirë janë: Carlo Ancelotti (Itali / Real Madrid), Antonio Conte (Itali / ekipi kombëtar), Pep Guardiola (Spanjë / Bayern Munich), Jurgen Klinsmann (Ekipi kombëtar Gjermani / SHBA), Joachim Low (Gjermani / ekipi kombëtar) Jose Mourinho (Portugali / Chelsea), Manuel Pellegrini (Chile / Manchester City), Alejandro Sabella (ekipi kombëtar Argjentinë), Diego Simeone (Argjentinë / Atletico Madrid), Louis van Gaal (ekipi kombëtar Holandë / Manchester United).


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme