Rekordet në Kupën e Botës

Rekordet në Kupën e Botës, para edicionit të 20-të që nis në Brazil të enjten në Sao Paulo (sipas burimeve të FIFA):

Rekordet në Kupën e Botës


5: Brazili eshte i vetmi vend qe ka fituar 5 Kupa te botes (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

5 : Ashtu si Kupat e botes, rekordi per aktivizime mbahet nga dy lojtare, Antonio Carbajal (1950, 1954, 1958, 1962, 1966) dhe Lothar Matthaüs (1982, 1986, 1990, 1994, 1998)

5: Oleg Salenko, ne 1994, shenoi 5 gola ne nje ndeshje te fituar nga Rusia 6-1 ndaj Kamerunit ne fazen e grupeve, edhe ky nje rekord.

8: Eshte numri i vendeve qe kane fituar Kupen e botes: Brazili, Uruguaji, Gjermania, Spanja, Anglia, Italia, Franca dhe Argjentina.

11: Hakan Sukur, ne 2002, shenoi me Turqine ndaj Korese se Jugut golin me te shpejte, ne 11 sekonda (3-1 ndeshja) ne takimin per vendin e 3-te.

13: Just Fontaine ka shenuar me shume gola, 13, vetem ne nje edicion te Kupes se Botes ne 1958.

15: Ronaldo, “Fenomeni”, eshte lojtari qe ka shenuar me shume gola ne Kupen e botes 15, ne tre edicione 1998, 2002 e 2006.

17: Norman Whiteside ne 1982 ishte lojtari me i ri ne Kupen e botes, 17 vjeç, 1 muaj e 10 dite.

19: Brazili eshte vendi qe ka marre pjese ne te gjitha Kupat e botes 19 (1930, 1934, 1938, 1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010). Edicionet 1942 e 1946 nuk u zhvilluan per shkak te Luftes se Dyte Boterore.

42: Roger Milla ne 1994 ishte lojtari me i vjeter ne nje Kupe bote, 42 ans, 1 muaj e 8 dite.

103: Argjentina eshte vendi qe ka marre me shume kartona ne historine e Kupes se botes. Ne 70 ndeshje, ka marre 103 kartona te verdhe, 1 dyshe dhe 9 kartona te kuq.

18.800: Eshte numri i gazetareve te akredituar ne kete Kupe botes ne Brazil (finalja me 13 korrik).


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme