Kalendari historik, 27 dhjetor

Disa nga ngjarjet, njerëzit dhe datat më me ndikim në historinë turke dhe atë botërore që kanë shënuar ditën e sotme, 27 dhjetor.

1548547
Kalendari historik, 27 dhjetor

27 dhjetor 1919 – Mbërritën në Ankara Mustafa Kemal Pashai dhe Delegacioni Përfaqësues i zgjedhur në Sivas, të cilët u pritën me ceremoni dhe entuziazëm nga banorët e qytetit.

27 dhjetor 1936 – Ndërroi jetë në Stamboll poeti, mendimtari, politikani dhe autori i himnit kombëtar turk, Mehmet Akif Ersoy.

27 dhjetor 1939 – Turqia u trondit nga tërmeti në Erzincan. Ndërsa tërmeti me madhësi 7,2 ballë e ktheu Erzincanin dhe rrethinat e tij në një grumbull rrënojash, 32 mijë e 962 njerëz humbën jetën dhe mijëra njerëz u bënë të pastrehë.

27 dhjetor 2007 – Benazir Bhutto, ish-kryeministre e Pakistanit, humbi jetën si pasojë e një atentati fatal gjatë fushatës elektorale në qytetin Ravalpindi.Lajme të ngjashme