Kalendari historik, 19 shtator

Disa nga ngjarjet, njerëzit dhe datat më me ndikim në historinë turke dhe atë botërore që kanë shënuar ditën e sotme, 19 shtator.

1493403
Kalendari historik, 19 shtator

 

19 shtator 1921 – Pas fitores në Betejën e Mejdanit të Sakaryas, Mustafa Kemal Pasha u gradua “Mareshal” dhe u nderua me titullin e veteranit të luftës “Gazi” nga ana e Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë.

19 shtator 1935 – Regjimi nazist ndaloi punësimin e hebrenjve në sektorin

publik të Gjermanisë.

19 shtator 1985 – Kryeqyteti i Meksikës u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8,2 ballë të shkallës Rihter, i cili u mori jetën mbi 10 mijë njerëzve.Lajme të ngjashme