Kalendari historik, 11 shtator

Disa nga ngjarjet, njerëzit dhe datat më me ndikim në historinë turke dhe atë botërore që kanë shënuar ditën e sotme, 11 shtator.

1488639
Kalendari historik, 11 shtator

 

11 shtator 1948 – Presidenti themelues i Pakistanit, Muhammed Ali Cinnah humbi jetën në moshën 72-vjeçare në Karaçi.

11 shtator 1973 – Kryetari i Shtetit të Kilit, Salvador Allende u përmbys nga ana e

ushtrisë së drejtuar nga Pinoçet (Pinochet) kurse Allende u vra gjatë grushtshtetit.

11 shtator 2001 – Ndodhën sulmet terroriste me avionë pasagjerësh ndaj Pentagonit dhe Qendrës Tregtare Botërore në Nju-Jork, që njihej si “Kullat Binjake”. Si pasojë e sulmeve terroriste të ndërmarra nga Al-Kaeda u vranë 2 mijë e 976 vetë dhe u plagosën 6 mijë e 300 të tjerë. Pas sulmeve që u shkruan në histori si “Sulmet e 11 Shtatorit”, administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës filloi procesin ushtarak dhe politik që do të rezultonte me pushtimin e Afganistanit dhe Irakut..Lajme të ngjashme