Kalendari historik, 28 mars

Disa nga ngjarjet, njerëzit dhe datat më me ndikim në historinë turke dhe atë botërore që kanë shënuar ditën e sotme, 28 mars.

1386440
Kalendari historik, 28 mars

28 mars 1939 – Forcat e gjeneralit Franko morën kontrollin e Madridit duke i dhënë fund luftës civile që vazhdonte prej vitit 1936 në Spanjë. Në këtë mënyrë filloi periudha diktatoriale spanjolle që do të vazhdonte deri në vitin 1975.28 mars 1965 – Në Alabama të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 25 mijë njerëz të udhëhequr nga aktivisti Martin Luther King marshuan për të drejtat civile dhe kundër racizmit.28 mars 1970 – Qytaza Gediz e rrethit Kytahia të Turqisë u trondit nga një tërmet i fuqishëm, i cili u mori jetën 1.086 njerëzve dhe shkatërroi rreth 10.000 ndërtesa.28 mars 1991 – Regjimi i Saddam Husseinit bëri masakër në qytezën Altinkopru të provincës Kirkuk të Irakut duke pushkatuar mbi 100 turkmenë, mes të cilëve edhe fëmijë.Lajme të ngjashme