Samsung rrit të ardhurat me 80%

Siç bën të ditur gjiganti koreanoverior i elektronikës, Samsung, të ardhurat e kompanisë janë rritur me rreth 80% për tremujorin e tretë.

Samsung rrit të ardhurat me 80%

Të ardhurat për kompaninë “Samsung Electronics Co”, u rritën rreth 80 për qind në tremujorin e tretë krahasuar me një vit më parë, deklaroi gjiganti koreanoverior i elektronikës.

Fitimi operativ i kompanisë numër një në botë për prodhimin e smartfonëve regjistroi 7,3 trilionë uon (6,3 miliardë dollarë) të ardhura për periudhën korrik-shtator.

Edhe shitjet u rritën me 7,5 për qind në krahasim me vitin e kaluar, duke arritur 51 trilion uon (44 miliardë dollarë).

Pavarësisht konkurrencës shumë të fortë në sektorin e smartfonëve, Samsung-u vazhdon të ketë një kërkesë të lartë për procesorët dhe ekranet që prodhon”, shprehen analistët.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme