Një tërmet 6,8 ballë i shkallës Rihter goditi lindjen e Turqisë

Lëkundjet në tërmetin 6,8 ballë që goditi të premten në orën 20.55 (me orën lokale) nënprefekturën Sivrice të rrethit Elazig u ndjenë në qytetet Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Sanliurfa, Malatya, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri të Turqisë dhe në veri të Sirisë.

Elazig

Një tërmet me magnitudë  6,8 ballë i shkallës Rihter dhe epiqendër qytetin Elazig të Turqisë ka tronditur fuqishëm jo vetëm qytetin por është ndjerë pothuajse në të gjithë pjesën indore të Turqisë si dhe më gjerë.


Fjalët Kyçe: tërmet i fuqishëm , Malatya , Elazig , tërmet në Turqi