Shah Rukh Khan, aktori më i suksesshëm i Bollywood

I njohur edhe me emrin "Bollywood Baadshah" (Mbreti i Bollivudit), por më së shumti me emrin "King Khan" (Mbreti Khan).

ShahRukh Khan

Shah Rukh Khan ka lindur më 2 nëntor 1965 në Nju-Delhi, Indi, dhe tani për tani është aktori më i suksesshëm i Bollivudit. Khan së pari karrierën e ka filluar në një serial-tv "Fauji", ku është bërë i njohur për publikun indian, por fama e tij është rritur më shumë në rolin kryesor të filmit "Deewana" (Çmenduri). Ai ka luajtur disa filma bashkë me Kajol, Rani Mukerji dhe Aishwarya Rai.


Fjalët Kyçe: Shah Rukh Khan , Bollywood , Bollywood Baadshah , kinematografia indiane