Imazhe ekskluzive nga pandemia e Covid-19

(Itali) Të gjithë janë nën kontrollin e një pandemie, fundi i së cilës vazhdon të mbetet ende një dilemë.

Koronavirus-Itali

Lloji i ri i koronavirusit (Covid-19), i cili u shfaq në dhjetor të vitit të kaluar në Wuhan të Kinës dhe më pas u përhap me shpejtësi në të gjithë botën, ka marrë më shumë se 16.500 jetë dhe ka infektuar afërsisht 382.000 njerëz. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) paralajmëroi të martën se ShBA-të mund të shndërrohen në epiqendrën globale të pandemisë. Megjithëse vendet vazhdojnë të marrin masa të rrepta kufizuara “virusi vazhdon të lëvizë si një tren i shpejtësisë së lartë”, siç e ka cilësuar atë Guvernatori i shtetit të Nju-Jorkut, Andrew Cuomo.


Fjalët Kyçe: lufta kundër koronavirusit , epidemia e koronavirusit , koronavirus (nCoV)