Donald Trump-Fituesi i zgjedhjeve presidenciale në foto

Kandidati republikan arriti të fitojë garën për Shtëpinë e Bardhë duke siguruar 289 superdelegatë në shtete kyçe si Florida, Ohajo, Karolina e Veriut, Ajova dhe Pensilvani.

Donald Trump

Trump fitoi të drejtën për të hyrë në Shtëpinë e Bardhë duke e lënë prapa konkurrenten e tij me përvojë, ish-Sekretaren e Shtetit Hillary Clinton, dhe në këtë mënyrë arriti të bëhet personi i parë pas 60 vitesh i cili merr postin e presidentit pa patur paraprakisht karrierë politike duke bërë një befasi të madhe.


Fjalët Kyçe: Donald Trump , Melania Trump , miliarder