Armenia shkel armëpushimin me Azerbajxhanin, vret civilët në Ganja

Sulmi me raketa i ushtrisë armene në qytetin Ganxha (Ganja) të Azerbajxhanit ka shkaktuar viktima, të plagosur dhe dëme të mëdha materiale.

Ganja – Karabaku Malor

Një deklaratë me shkrim e lëshuar nga Prokuroria e Përgjithshme e Azerbajxhanit thotë se raketat e shkrepura nga Armenia natën e kaluar goditën banesat civile në qytetin Ganxha (Ganja), qyteti i dytë më i madh në Azerbajxhan. Sipas deklaratës në fjalë 9 civilë azerbajxhanas u vranë dhe 34 u plagosën në sulmin me raketa të ushtrisë armene.

 

Fjalët Kyçe: ushtria armene , ushtria azerbajxhanase , vendbanime civile , Karabaku Malor , konflikti Armeni-Azerbajxhan