Shtypi turk 14.01.2022

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e premte, 14 janar 2022:

1762568
Shtypi turk 14.01.2022

“Vatan”: Erdogan: BE-ja mbetet prioriteti ynë strategjik

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha në një takim me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Ankara se "Shpresojmë që Bashkimi Evropian të jetë më i guximshëm në zhvillimin e marrëdhënieve me Turqinë duke hequr qafe miopinë strategjike në vitin 2022. Turqia, e cila është gjeografikisht, historikisht dhe në mënyrë njerëzore pjesë e kontinentit evropian, është e përkushtuar ndaj objektivit të BE-së për anëtarësim të plotë. BE-ja mbetet prioriteti ynë strategjik."

"Haberturk": Sateliti i parë celular i Turqisë “Grizu-263” u lëshua në hapësirë

Zhvilluar nga Universiteti Bulent Ecevit, sateliti i parë celular i Turqisë, “Grizu-263A”, u lëshua me sukses në hapësirë ​​nga raketa “Falcon 9” e “SpaceX” nga baza e lëshimit Cape Canaveral në Shtetet e Bashkuara.

“Sabah”: Fushata “Përshëndetje Turqi” nga Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës

Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës ka nisur një fushatë të quajtur "Përshëndetje Turqi" me qëllim që të shpallë në mënyrë më efektive përdorimin e emrit kombëtar dhe ndërkombëtar të vendit si "Turqia" në mediat ndërkombëtare.

“Star”: Media gjermane përcjellin lajmin me titull: Turqit mendojnë shumë

Media gjermane “Focus” publikoi një homazh për makinën vendase turke, TOGG. Ai theksoi se TOGG është një simbol i një epoke të re dhe deklaroi se Presidenti Recep Tayyip Erdogan po bën përpjekje për industrinë vendase të makinave.

"Yeni Safak": Luftëtari i parë me shumë role në botë pa pilot: Akinci Bayraktar

Oryx Blog, i cili boton mbi çështjet e industrisë ushtarake dhe të mbrojtjes, ka shkruar një dokument që përshkruan suksesin e mbrojtjes së Turqisë gjatë 10 viteve të fundit. Në artikull theksohet roli i shumëfishtë i dronit “Bayraktar Akinci”, i cili shtoi municione të reja municioneve të Turqisë.Lajme të ngjashme