Shtypi turk 13.01.2022

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e enjte, 13 janar 2022:

1761846
Shtypi turk 13.01.2022

“Hürriyet”: HURJET do të prodhohet në seri

Në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të Industrisë së Mbrojtjes të mbajtur në Kompleksin Presidencial nën drejtimin e Presidentit Recep Tayyip Erdogan, u diskutuan çështjet për të shtuar prodhime të reja në sistemet e brendshme dhe kombëtare të përdorura nga Forcat e Armatosura Turke (TSK) dhe njësitë e sigurisë. Vendimi i prodhimit seri të fazës së parë u mor për avionin stërvitor dhe sulmues të lehtë HURJET, fluturimi i parë i të cilit është planifikuar vitin e ardhshëm.

“Yeni Şafak”: Turqia ndryshoi ekuilibrat në Mesdheun Lindor

Politikat e Greqisë për të destabilizuar Mesdheun Lindor nëpërmjet burimeve energjetike po fundosen një nga falë qëndrimit të vendosur të Turqisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën mbështetjen e tyre nga gazsjellësi “EastMed”, në të cilin po përpiqeshin të shpërfillnin Turqinë. Doli në shesh gjithashtu se kompanitë franceze Total dhe amerikane ExxonMobil ndaluan gjithashtu aktivitetet e tyre të kërkimit sizmik në ishullin e Kretës.

“Vatan”: Ministri i Shëndetësisë Koca, vaksinën Turkovac mund ta përdorni me besim

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca deklaroi se vaksina vendase Turkovac, e cila u zhvillua kundër llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) dhe kaloi me sukses të gjitha studimet fazore dhe u miratua për përdorim emergjent, është më efektive se vaksina kineze Sinovac, që është krahu i krahasimit. Duke thënë se Turkovac gjithashtu përmbush kriteret e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Koca tha: “Askush nuk duhet të hezitojë të thotë me zë të lartë se ne mund ta përdorim vaksinën tonë Turkovac në mënyrë të sigurt”.

“Star”:Maroku, që ka vendosur të ndryshojë anijet luftarake, ra dakord me Turqinë

Shtypi maroken shkroi se Marina Mbretërore Marokene ra dakord me Turqinë për të blerë 7 anije të vogla të shpejta sulmi dhe një Korvetë. Shtypi i vendit, i cili shkruante se negociatat kanë nisur në tetor të vitit 2021, bëri të ditur se marrëveshja arrinte në total në 222 milionë dollarë. Në lajm theksohet se dërgesat janë planifikuar të bëhen në gjysmën e dytë të vitit 2022. U vu re se Maroku po bëhet me shpejtësi një nga tregjet më të mëdha në rritje për industrinë ushtarake të Turqisë.

“Sabah”: Linjat Ajrore Turke vazhdojnë kryesimin në Evropë

Kompanitë globale e kaluan vitin 2021 me humbje pasi pandemia e Covid-19 ndikoi negativisht linjat ajrore. Ndërsa numri i kompanive ajrore të falimentuara u rrit, gjigantët botërorë mbijetuan vetëm me mbështetjen e qeverisë. Ndërsa shumë linja ajrore ndaluan fluturimet e tyre dhe bënë një pushim nga fluturimet e tyre gjatë epidemisë, Linjat Ajrore Turke (THY) vazhduan rritjen e tyre, madje edhe duke hapur destinacione të reja fluturimi. Kështu që Linjat Ajrore Turke vazhdojnë kryesimin në Evropë.Lajme të ngjashme