Shtypi turk 28.09.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e hënë, 28 shtator 2020:

1498775
Shtypi turk 28.09.2020

“Vatan”Vendim për kundërsulm nga Azerbajxhani

Vazhdon konflikti i nxehtë në vijën e frontit Azerbajxhan-Armeni. Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi vendimin e saj për kundërsulm përgjatë vijës së frontit kundër aktiviteteve luftarake të Forcave të Armatosura të Armenisë dhe për të garantuar sigurinë e popullatës civile. Përleshjet filluan mëngjesin e së dielës pasi forcat armene hapën zjarr kundër vendbanimeve civile azerbajxhanase në vijën e frontit Armeni-Azerbajxhan. Ushtria azerbajxhanase nisi një kundërsulm të fuqishëm dhe çliroi disa vendbanime nga pushtimi.

“Haber Türk”Mbështetje e plotë nga Turqia për Azerbajxhanin

Presidenti Recep Tayyip Erdogan theksoi se Armenia, e cila i shtoi edhe një sulm të ri agresionit të saj kundër Azerbajxhanit, e tregoi sërish se ajo është kërcënimi më i madh për paqen dhe qetësinë në rajon. “Kombi turk, si gjithmonë, qëndron edhe sot pranë vëllezërve të tij azerbajxhanas me të gjitha mundësitë që zotëron”, u shpreh kreu i shtetit turk.

“Sabah”Mesazh solidarësie për Azerbajxhanin nga Republika Turke e Qipros së Veriut

Presidenti i Republikës Turke të Qipros së Veriut, Mustafa Akinci, dënoi sulmet armene ndaj territoreve azerbajxhanase. Përmes një komunikate me shkrim, Akinci tërhoqi vëmendjen se problemi i Karabakut Malor ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, i cili kërkon zgjidhje prej dhjetëra vitesh, është shndërruar përsëri në një konflikt të nxehtë. “Në emër të popullit turk të Qipros, unë i përcjell popullit miqësor dhe vëllazëror të Azerbajxhanit ndjenjat tona të solidarësisë”, tha presidenti turkoqipriot.

“Yeni Şafak”Kundërajror i ri për Forcat e Armatosura të Turqisë

Forcat e Armatosura Turke po përgatiten të shtojnë në inventarin e tyre sistemin e armës kundërajrore të kalibrit 25 milimetra, një prodhim tërësisht vendës dhe kombëtar që kaloi me sukses testet e qitjes. Arma në fjalë, e cila mund të përdoret në autoblinda dhe platforma armësh të telekomanduara, do të jetë në gjendje të shërbejë si armë kryesore në të gjitha kushtet atmosferike dhe mjediset luftarake.

“Star”Mbyllet me sukses “Teknofest 2020”

Edicioni III i “Teknofest 2020”, i cili këtë viti u organizua në Gaziantep dhe është festivali më i madh në botë i aviacionit, hapësirës dhe teknologjisë, u mbyll me një entuziazëm të lartë. Emrat më të suksesshëm të garave dhe konkurseve, të cilat u organizuan në 21 kategori në kuadër të këtij festivali 4-ditor, u vlerësuan me çmime prestigjioze. Fluturimet akrobatike të mrekullueshme, të cilat u realizuan përgjatë evenimentit “Teknofest 2020” nga skuadra “Yjet Turke” dhe “Solo Turk”, u ndoqën me interes të madh duke dhuruar emocione unike. Me duartrokitje të shumta u prit edhe shfaqja e helikopterëve “Atak”. Entuziazmi, emocionet dhe adrenalina vijuan në maksimum përgjatë 4 ditëve të festivalit.Lajme të ngjashme