Shijet e Pallatit Osman - 29 / Dollma me mollë të Amasyas

Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë dollma të mollëve të Amasyas.

1617141
Shijet e Pallatit Osman - 29 / Dollma me mollë të Amasyas

Në episodin e sotëm të programit ku ne ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga kuzhina e Pallatit Osman do t’ju çojmë në Amasya. Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë dollma me mollë të Amasyas.

Harxhet që nevojiten për këtë gatim janë:

8 molla të Amasyas

Harxhi:

250 g mish të grirë

Një gotë oriz

10 kokrra bajame të grira

Kripë, piper të zi

Sosi:

3 lugë gjalpë

250 g mish të copëtuar

Sumak, kripë, piper të zi, stavile

Gjysmë litre ujë

Për dekorim:

Kajsi të thatë

Arra

Para se kryekuzhinieri dhe studiuesi i Artit të Gatimit, z. Yunus Emre Akkor, të na shpjegojë në video se si bëhet ky gatim, kemi dëshirë t’ju nxjerrim për një shëtitje të shkurtër virtuale në Amasya.Lajme të ngjashme