Shijet e Pallatit Osman - 27 / Pilaf me firik (grurë i kaurdisur)

Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë pilaf me firik (grurë të kaurdisur).

1588255
Shijet e Pallatit Osman - 27 / Pilaf me firik (grurë i kaurdisur)

Në episodin e sotëm të programit ku ne ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga kuzhina e Pallatit Osman do t’ju çojmë në Gaziantep. Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë pilaf me grurë të kaurdisur.

Harxhet që nevojiten për këtë gatim janë:

1 qepë të madhe

2 speca të gjelbër

2 speca të kuq

1 gotë uji bollgur

1 gotë uji qiqra të ziera

1 gotë uji grurë të kaurdisur

1 lugë gjelle salcë specash

3 lugë gjelle gjalpë

1 gotë çaji vaj ulliri

Kripë

Piper të zi

Ujë të mjaftueshëm për të mbuluar harxhin

Para se kryekuzhinieri dhe studiuesi i Artit të Gatimit, z. Yunus Emre Akkor, të na shpjegojë në video se si bëhet ky gatim, kemi dëshirë t’ju nxjerrim për një shëtitje të shkurtër virtuale në Gaziantep.Lajme të ngjashme