Shijet e Pallatit Osman – 21 / Dollma ftoi

Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë dollma ftoi në buzë të lumit Sakarya në natyrën e gjelbër të nënprefekturës Geyve.

1451024
Shijet e Pallatit Osman – 21 / Dollma ftoi

Në episodin e sotëm të programit ku ne ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga kuzhina e Pallatit Osman do t’ju çojmë në qytetin Sakarya, që është hapësira gjeografike e qetësisë dhe vëllazërisë ku Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë dollma ftoi në buzë të lumit Sakarya në natyrën e gjelbër të nënprefekturës Geyve.

Harxhet që nevojiten për këtë gatim janë:

Për pjesën e brendshme   

6 ftonj

Gjysmë tufe majdanoz

1 kokërr qepë

1 gotë uji me oriz

300 gramë mish i grirë

1 lugë pekmez rrushi

3 lugë vaj ulliri

Kripë

Piper i zi

Piper xhamajkan

kanellë

Për gatim

Ujë

Vaj ulliri

Pekmez rrushi

Para se Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor të na shpjegojë në video se si bëhet ky gatim kemi dëshirë t’ju nxjerrim për një shëtitje të shkurtër virtuale në qytetin e Sakaryas.Lajme të ngjashme