Shijet e Pallatit Osman – 19 / Supë qumështi me bajame

Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor të na shpjegojë në video se si gatuhet supa e qumështit me bajame.

1434577
Shijet e Pallatit Osman – 19 / Supë qumështi me bajame

Në episodin e sotëm të programit ku ne ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga kuzhina e Pallatit Osman do t’ju çojmë edhe një herë në nënprefekturën Kula të rrethit Manisa. Aty ku më parë përgatitëm mish me të ëmbël sot do të gatuajmë supë qumështi me bajame përpara liqenit të mrekullueshëm Kula.

Harxhet që nevojiten për këtë gatim janë: 

2 lugë gjelle gjalpë

100 gram bajame të qëruara

3 lugë gjelle miell 

1 gotë uji me ujë

1 gotë uji me qumësht

1 gotë uji me lëng mishi 

kripë

arrë myshku (arrë muskati)

 

Para se Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor të na shpjegojë në video se si bëhet ky gatim kemi dëshirë t’ju nxjerrim për një shëtitje të shkurtër virtuale në nënprefekturën Kula të rrethit Manisa.     Lajme të ngjashme