Shijet e Pallatit Osman – 06 / Mutancana

Nga Pallati i Edrenesë, Shefi Ekzekutiv dhe Studiuesi i Kulturës së Gatimit, i nderuari Yunus Emre Akkorun, përgatit “Mutancana”, ashtu siç gatuhej në kuzhinat e pallatit osman.

Shijet e Pallatit Osman – 06 / Mutancana

Në pjesën e sotme të programit ku ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga pallati osman do të bëjmë një udhëtim në kryeqytetin e dytë të Perandorisë Osmane, Edrene. Këtë javë do të përgatisim “Mutancana” përpara pjesës ku ndodhet kuzhina e Pallatit të Edrenesë.

Harxhet që na nevojiten për këtë gatim:

1 kilogram mish qengji (i prerë në copa të vogla)

300 gramë qepujka (qepë të vogla të thata)

3 lugë gjelle gjalpë

1 lugë gjelle miell

2 gota ujë

kripë

sumak

pakëz xhenxhefil

1 lugë buke mjaltë

4 fiq të thatë

50 gramë bajame të qëruara

50 gramë rrush i thatë i zi

Mënyrën e gatimit do të na e shpjegojë në video Shefi Ekzekutiv dhe Studiuesi i Kulturës së Gatimit, i nderuari Yunus Emre AkkorunLajme të ngjashme