Shijet e Pallatit Osman – 04 / Musaka me karota

Në programin e sot, do të bëjmë një udhëtim në nënprefekturën Beypazari të Ankarasë dhe do të përgatisim “Musaka me karota”, që është një prej gatimeve që bëhej shpesh në kuzhinën osmane.

1349070
Shijet e Pallatit Osman – 04 / Musaka me karota

Në pjesën e sotme të programit ku ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga pallati osman do të bëjmë një udhëtim në nënprefekturën Beypazari të Ankarasë dhe do të përgatisim “Musaka me karota”. Këtë gatim do ta bëjmë në rajonin Buyukdumanli të Beypazari.  

Harxhet që na nevojiten për këtë gatim:

Një kilogram mish i grirë viçi

Një kilogram karota

Një qepë mesatare

400 gramë gjalpë

Kripë

Piper i zi

Mënyrën e gatimit do të na e shpjegojë në video Shefi Ekzekutiv dhe Studiuesi i Kulturës së Gatimit, i nderuari Yunus Emre Akkorun. 

 


Lajme të ngjashme