Shijet e Pallatit Osman – 01

“Mishi me pekmez” ka mbetur trashëgimi që prej periudhës osmane dhe është një gatim shumë i shijshëm, i cili duhet provuar me doemos.

Shijet e Pallatit Osman – 01

Sot do të gatuajmë pjatën e “Mishit me të ëmbël”, që është një gatim i famshëm i Manisës. 

Harxhet që na nevojiten për këtë gatim.

1 kilogram mish qengji (pjesa e qafës)

2 qepë mesatare

200 gramë gjalpë

100 gramë pekmez rrushi

Kripë

Piper i zi

Kanellë

piper xhamajkan (piementa)

Mënyrën e gatimit do të na e shpjegojë në video Shefi Ekzekutiv dhe Studiuesi i Kulturës së Gatimit, i nderuari Yunus Emre Akkorun.  

 Lajme të ngjashme