Zjarr në Muzeun Kombëtar të Brazilit, një dëm kolosal i pallogaritshëm

Një zjarr i madh ka përfshirë Muzeun Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, institucioni më i madh historik në vend.

Zjarr në Muzeun Kombëtar të Brazilit, një dëm kolosal i pallogaritshëm

Një zjarr i madh ka përfshirë Muzeun Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, institucioni më i madh historik në vend.

Ekipet e zjarrfikëses po punojnë për të fikur zjarrin në ndërtesë.

Ende nuk dihet arsyeja e zjarrit që ra ditën e diel, ndërsa ishte i mbyllur për vizitorët.

Në koleksionin e muzeut, ndërtesa 200-vjeçare e të cilit dikur shërbeu si vendbanim për familjen mbretërore portugeze, përmbante mbi 20 milionë artikuj dhe vepra.

Presidenti i Brazilit, Michel Temer ka thënë përmes një postimi në rrjetin social Twitter: “Ditë e dhimbshme për të gjithë brazilianët. Një vlerë e historisë sonë që është e pallogaritshme me dëmin e shkaktuar në ndërtesë”.Lajme të ngjashme