Vdes E. L. Doctorow, mjeshtri i romanit amerikan

Sot në moshën 84-vjeçare është ndarë nga jeta shkrimtari amerikan, E. L. Doctorow, njoftoi sot gazeta amerikane “New York Times” duke cituar të birin e tij.

383935
Vdes E. L. Doctorow, mjeshtri i romanit amerikan

Autori që ka fituar çmime të mëdha me librat si “Ragtime” dhe “Billy Bathgate” është konsideruar si një shkrimtar i rëndësishëm bashkëkohor në SHBA.

Ai u specializua në romane historike ‘thriller’.

Doctorow ka jetuar në Manhattan dhe Sag Harbor të Long Island.

Ai ishte i martuar dhe kishte tre fëmijë.

Libri i tij “Andrew’s Brain” u botua vitin e kaluar.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme