Vdes Maja Plisjetskaja legjenda e baletit rus

Legjenda e baletit rus, Maja Plisjetskaja vdiq në Gjermani, në moshën 89-vjeçare nga një atak kardiak, njoftoi sot ”Bolshoi Theatre”.

Vdes Maja Plisjetskaja legjenda e baletit rus

Legjenda e baletit rus, Maja Plisjetskaja vdiq në Gjermani, në moshën 89-vjeçare nga një atak kardiak, njoftoi sot ”Bolshoi Theatre”.


“Zemra e saj pushoi së rrahuri,” tha Vladimir Urin, drejtori i ”Bolshoi”-it.
“Plisjetskaja ishte një balerinë dhe aktore hyjnore dhe pasionante”, deklaroi personazhi i famshëm i kulturës ruseMihail Shvidkoi.


“Rusia është në zi për një grua dhe artiste të madhe”, shtoi ai.


Plisjetskaja u lind më 20 nëntor 1925 në Moskë.
Ajo ka qenë ”prima ballerina” e ”Bolshoi”-it përgjatë viteve 1943-89.


Fama e saj ndërkombëtare arriti me ”Liqenin e mjellmave” dhe ”Bukuroshja e fjetur”.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme