Burimi i Shëndetit – Këshilla për trajtim natyral ndaj shqetësimeve të thonjve të sëmurë

Thonjtë e rrënjosur janë një problem i dhimbshëm shëndetësor që shihet më së shumti në gishtin e madh të këmbës dhe ndodh kur cepi i thoit të këmbës futet në mishin e thoit.

1823659
Burimi i Shëndetit – Këshilla për trajtim natyral ndaj shqetësimeve të thonjve të sëmurë

Burimi i Shëndetit – Këshilla për trajtim natyral ndaj shqetësimeve të thonjve të sëmurë

Sugjerime natyrale që mund t'i përdorni për sëmundjen e thonjve të rrënjosur (ngulitjen e tyre në mish), që shkakton presion mbi mishin e thoit dhe në shumë raste infeksion me qelbëzim. Megjithatë ju rikujtojmë se duhet të shkoni patjetër te mjeku nëse keni një infeksion që nuk kalon pavarësisht përpjekjeve tuaja.

Thonjtë e rrënjosur janë një problem i dhimbshëm shëndetësor që shihet më së shumti në gishtin e madh të këmbës dhe ndodh kur cepi i thoit të këmbës futet në mishin e thoit. Ky shqetësim, që e bën jetën tonë normale negative, çon në inflamacion nëse nuk trajtohet.

Sugjerimet për zgjidhjen natyrale për thonjtë e rrënjosur janë si më poshtë: Uthull molle

Nëse thonjtë e rritur ju pengojnë të ecni; Çdo mbrëmje, shtoni një përzierje uthull molle dhe ujë në një tas që do ta përdorni vetëm për këmbët tuaja. Zhytini këmbët në këtë përzierje për rreth 15 minuta.

Përdorni çorape dhe këpucë të rehatshme:

Në vend të çorapeve dhe këpucëve të ngushta dhe që ju shtrëngojnë duhet të preferoni produkte që janë më të lirshme dhe që nuk shtrëngojnë këmbët. Sipas mundësisë, në vend që të vishni këpucë dhe çorape gjatë procesit të trajtimit, duhet të preferoni sandale dhe pantofla.

Mbrojtësi i thonjve të rrënjosur:

Këto mbrojtëse janë prodhuar në formën që mund të qëndrojnë si një këllëf përreth gishtit ose të vendosen në gisht.

Ujë me sapun

Sidomos nëse përdorni sapun që përmban vaj ulliri, mund të ndihmoni edhe në pastrimin e inflamacionit nën thonj. Zhytini këmbët në ujë me sapun për rreth 15 minuta gjatë ditës dhe më pas pastroni thonjtë.

Vaji esencial i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit është një vaj vegjetal antioksidant dhe antiseptik. Përdoret për ënjtjen dhe skuqjen e lëkurës. Ata që ankohen për thonjtë e rritur mund të bëjnë masazh thonjtë e tyre me një top pambuku duke përdorur vaj pemë çaji çdo natë para se të flenë.

Përpara se të përdorni vajin e pemës së çajit, mund t'i prisni thonjtë tuaj. Më pas mund të aplikoni vajin e pemës së çajit në thonj.

Hudhra

Për thonjtë e rrënjosur duhet bërë pure 1 thelpi i madh hudhre dhe duhet lyer gishti me problem. Pasi të mbahet në këtë mënyrë për 1 orë, lani dhe thani këmbët.

Vaji i Kalendulës

Hidhni 2 pika vaj kalendula ( calendula officinalis) në një copë pambuku dhe vendoseni këtë pambuk në gishtin tuaj me thonj të rrënjosur. Sa më gjatë të presë, aq më shumë do të ndikojë kundër dhimbjes dhe inflamacionit. Mos harroni të aplikoni rregullisht për të hequr qafe ankesën e thonjve tuaj të rrënjosur brenda një kohe të shkurtër.

Mjaltë dhe lëng limoni

Skuqjet dhe ënjtjet në gishta për shkak të thonjve të rrënjosur mund të largohen me mjaltë dhe lëng limoni. Shtrydhni disa pika lëng limoni mbi 1 lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni këtë përzierje në thonj. Mbështilleni gishtin me garzë dhe prisni pak.

Pure hithre

Merrni një grusht hithre jeshile dhe ziejini në ujë për të përgatitur pure ose një masë kremoze me hithër. Mjafton që pureja e hithrës të mbahet në thoin problematik për 10-15 minuta.

Uji me rigon

Hidhni çajin e rigonit në një legen të madh dhe të përshtatshëm për të zhytur këmbët dhe mbajini në këtë mënyrë për një farë kohe. Marrja e banjës me ujë me rigon për 1 javë do të ndihmojë në zbutjen e ankesave tuaja për thonjtë e rrënjosur.

Gjithashtu, mos i prisni thonjtë tuaj derisa të kalojë shqetësimi, prisni që të rriten pak dhe më pas pritini.

Këshilla të tjera për të penguar krijimin e thonjve të rrënjosur:

• Kini kujdes të mos prisni thonjtë tuaj shumë të shkurtër (jo shumë thellë në mish).

• Mos i prisni cepat e thonjve në formë vezake, i prisni në forma gjysmë hëne.

• Vishni çorape pambuku dhe ndërroni çorapet çdo ditë.

• Nëse keni problem me thonj të rrënjosur, zgjidhni këpucë që do t'i lënë gishtat e këmbëve të ekspozuara gjatë atij procesi.

• Kujdes, mos përdorni këpucë me maja të ngushta dhe me taka të larta.

• Nëse nuk mund t'i prisni thonjtë vetë, provoni një pedikyr në një vend të sigurt për kujdesin e thonjve tuaj.

• Kujdesuni t'i mbani këmbët tuaja të thata.

• Nëse keni një thua të përflakur që nuk kalon pavarësisht të gjitha përpjekjeve tuaja, duhet të shkoni patjetër te mjeku.

Përgatitur nga Dr. Mehmet UçarLajme të ngjashme