Burimi i shëndetit – Metodat efektive të trajtimit ndaj dhimbjeve të nervit shiatik

Metodat efektive të trajtimit bimor kundër dhimbjeve të nervit shiatik (nerv që del nga pjesa e përparme e legenit dhe shkon përgjatë ashtit të këmbës).

1736158
Burimi i shëndetit – Metodat efektive të trajtimit ndaj dhimbjeve të nervit shiatik

Burimi i shëndetit – Metodat efektive të trajtimit ndaj dhimbjeve të nervit shiatik

Metodat efektive të trajtimit bimor kundër dhimbjeve të nervit shiatik (nerv që del nga pjesa e përparme e legenit dhe shkon përgjatë ashtit të këmbës).

Nervi shiatik është nervi më i gjatë në trup. Nëse nervi preket në një farë mënyre, shkakton dhimbje serioze, veçanërisht në pjesën e poshtme të shpinës dhe këmbëve, por kjo dhimbje vazhdon të përhapet në të gjithë trupin.Në fillim, shqetësimi vjen dhe shkon herë pas here, por më vonë ankesat mund të shtohen.

Ne mund të rendisim rekomandimet tona për dhimbjet shiatike si më poshtë:

Përzierje e qumështit, mjaltit dhe hudhrës

Ata që kërkojnë një zgjidhje bimore për dhimbjet e tyre shiatike mund të lehtësojnë dhimbjen duke aplikuar këtë kurë.

Fillimisht përzieni qumështin, mjaltin dhe hudhrën dhe pini një pije.

Kjo përzierje e përgatitur është efektive në lehtësimin e dhimbjeve shiatike.

Rekomandohet që ata që kanë dhimbje shiatike për një kohë të gjatë ta konsumojnë rregullisht.

Vaj esencial mente medikale

Vaji i mentës është një nga ilaçet natyrale për dhimbjet e nervit shiatik. Vaji natyral i mentës, i cili vepron si një antioksidant, rekomandohet për dhimbjet e nervit shiatik.

Për të marrë efektet e vajit të mentës, duhet që ai të aplikohet dy herë në javë nga qafa tek këmbët duke bërë masazh.

Kur ndjeni dhimbje, mos harroni të aplikoni vajin organik të mentës në këmbë.

Ky vaj i dobishëm, i cili rregullon qarkullimin e gjakut, mund të lehtësojë dhimbjet e nervit shiatik. 

Vaji sanëz të verdhë

Në ditët kur keni dhimbje shiatike, ju mund të përdorni vajin e sanëz (agnushe), i cili ka fuqinë e pastrimit  të infektimit.

Kur ndjeni lodhje dhe dhimbje në këmbë, rekomandohet të aplikoni vajin e sanëz në zonën e këmbës.

Përdorimi i rregullt i vajit në fjalë është efektiv për dhimbjet shiatike.

Qepë

Prisni një qepë me madhësi të mesme në gjysmë dhe përdorni të dyja, duke bërë masazh nga gjunjët deri te kyçet e këmbës. Qepa është efektive në dhimbjet e këmbëve, falë efektit të saj analgjezik dhe antinflamator.Ju mund t'i lani këmbët 1 orë pas aplikimit, pasi aroma e qepës mund t'ju shqetësojë.

Gjethet e lakrës së bardhë

Gjethet e lakrës janë një nga metodat bimore të rekomanduara për të lehtësuar dhimbjet shiatike. Veçojini gjethet e lakrës ziejini në pak ujë të nxehtë.Mbështillini gjethet e ngrohta të lakrës në këmbë dhe prisni pak. Falë këtij aplikacioni, qarkullimi i gjakut do të përshpejtohet dhe dhimbjet shiatike do të marrin fund.

Vaji i susamit dhe pluhuri i xhenxhefilit

Xhenxhefili është një nga metodat e para bimore që të vjen ndërmend në rastet e dhimbjes. Përzieni 1 lugë gjelle xhenxhefil me 2 lugë gjelle vaj susami. Aplikoni përzierjen kremoze që përfitoni duke filluar nga gjunjët deri te këmbët dhe lëreni të gjithë zonën ta thithë këtë përzierje. Dhimbja juaj do të ulet brenda një kohe të shkurtër.

Veshtull

Veshtulla, e cila është provuar dhe përdorur prej shumë vitesh dhe vjen shpesh herë në rendin e ditës me efektin e saj analgjezik, gjithashtu lehtëson dhimbjet e nervit shiatik. Hidheni veshtullën në 1 enë me ujë të nxehtë dhe lëreni të kullojë. Me ndihmën e një peshqiri aplikoni ujin e veshtullës, duke kaluar nxehtësinë, në zonën ku ndihet dhimbja shiatike dhe prisni pak kohë në këtë mënyrë. Ju mund të relaksoni nervat shiatik duke e përsëritur këtë disa herë në javë.

Bishtat e tharë të qershisë:

Përafërsisht 35 bishta qershie të thara hidhen dhe një gotë me ujë zihen për 4-5 minuta. Pas minutës së pestë, i shtohet një majë (pesë deri në dhjetë gramë) hithër (të tharë). I ziejmë së bashku për 5 minuta të tjera. Pihet në mëngjes dhe në mbrëmje kur është e ngrohtë për një javë rresht.

Torba me ujë të nxehtë ose jastëkë elektrikë për ngrohjeje

Kur vendosen në mes, ato mund të zvogëlojnë dhimbjen. Mund të përfitoni nga përdorimi i tyre për gjysmë ore në ditë. Ata që nuk duan të përdorin torba apo jastëkë mund të bëjnë edhe një dush të nxehtë sepse nxehtësia njëkohësisht relakson muskujt dhe rrit qarkullimin e gjakut.

Ushtrime fizike:

Të ulesh për orë të tëra, të punosh në tavolinë dhe të shikosh televizor, fatkeqësisht rrit rrezikun e rrëshqitjes së diskut dhe shkakton dhimbje në mes. Ushtrimet fizike përdoren në shumicën e trajtimeve të dhimbjes së nervit shiatik, dhe këto ushtrime dhe shtriqje të buta izometrike rrisin forcën tuaj dhe zvogëlojnë dhimbjen në këmbë dhe shpinë.

Në fillim, në vend që të uleni, mund të bëni shëtitje të shkurtra, të ngjiteni e të zbrisni shkallët dhe të rrisni distancën e shëtitjeve çdo ditë. Gjithashtu herë pas here do t'ju ndihmojë që të ndryshoni pozicionin tuaj të ulur.Lajme të ngjashme