Burimi i shëndetit – Tensioni i syrit dhe kurimi me metoda natyrore

Tensioni i syrit, që njihet ndryshe edhe si glaukoma, është një shqetësim i syrit dhe ndodh si pasojë e humbjes së funksionit të nervit optik dhe është një shqetësim serioz.

1723505
Burimi i shëndetit – Tensioni i syrit dhe kurimi me metoda natyrore

Burimi i shëndetit – Tensioni i syrit dhe kurimi me metoda natyrore

Tensioni i syrit, që njihet ndryshe edhe si glaukoma, është një shqetësim i syrit. Kjo ndodh si pasojë e humbjes së funksionit të nervit optik dhe është një shqetësim serioz. Ndodh për shkak të ngritjeve të shpeshta të trysnisë (presion) brenda syrit. Ndërsa presioni brenda syrit rritet; fusha e shikimit ngushtohet. Me kalimin e kohës, ajo shkakton dëme serioze deri në humbje të përhershme të shikimit.

Presioni i syve është përgjithësisht një rrezik për të gjithë, por ka më shumë gjasa të ndodhë tek njerëzit mbi moshën 40 vjeç. Kjo sëmundje, e cila shkakton humbjen e ndjenjës së shikimit në heshtje dhe në mënyrë tinëzare, kur mbetet vonë në kurim shkakton një humbje të madhe të shikimit tek njeriu. Glaukoma njihet gjithashtu si një sëmundje e syrit që e shfaq veten vite më vonë pas sëmundjes dhe jep shenja të vogla.

Ne mund të rendisim sugjerimet e trajtimeve natyrore ndaj tensionit të syrit si më poshtë;

1.Kura me lëngun e domates

Ndër kurat bimore që përdoren për trajtimin e glaukomës, më e rëndësishmja është kura e bërë me lëngun e domates. Kjo metodë e trajtimit bimor e aplikuar për tridhjetë ditë është një metodë efektive trajtimi për uljen e tensionit të syrit. Duhet të pihet çdo ditë mesatarisht një orë para drekës.

Kura e lëngut të domates është efektive në trajtimin e glaukomës, veçanërisht tek njerëzit mbi moshën tridhjetë e pesë vjeç.

2.Bathë

Edhe bathët janë efektive për tensionin e syrit. Rekomandohet që personat me ankesa të këtij shqetësimi të konsumojnë bathë të paktën një herë në javë. Bathët mund të përgatiten dhe konsumohen në mënyra të ndryshme.

3. Bima e livandës

Kur kjo bimë zihet dhe konsumohet si çaj bimor, është e dobishme për presionin e syrit. Glaukoma mund të balancohet duke pirë një filxhan çaj të bimës së livandës gjatë ditës.

4. Qimnon i zi

Tensioni i syrit mund të mbahet në ekuilibër duke përtypur rregullisht 1 lugë çaji farash qimnonit të zi çdo mëngjes.

5. Karotë

Mund të balanconi presionin e syrit duke konsumuar karota gjatë ditës ose duke i shtuar ato të papërpunuara në sallatë ose duke pirë lëngun e karotës.

6. Spinaq

Rekomandohet që personat që vuajnë nga glaukoma të konsumojnë rregullisht spinaq.

7. Çaj Melisa

Çaji Melisa është një çaj bimor që kontrollon rrjedhjen e gjakut dhe qetëson  venat. Rekomandohet gjithashtu për tensionin e syrit. Mund të rekomandohet që të konsumoni çajin melisa në mënyrë të rregullt dhe të caktuar.

8. Farë liri

Glaukoma mund të mbahet nën kontroll duke përzier një lugë çaji pluhur fara liri në një tas me kos dhe duke e konsumuar atë.

9. Ushqime me vlera të larta karotenoidi

Perimet me ngjyrë portokalli dhe të verdha janë kritike në sigurimin e sasive adekuate të vitaminës A për të mbajtur sytë të shëndetshëm. Këto ushqime kanë nivelet më të larta të antioksidantëve.

10. Shafran i Indisë

Tensioni i syrit mund të ulet duke konsumuar çaj shafran i Indisë ose ushqimet e gatuara me të.

11. Lëng qepe dhe

12. Fara kopre 

Nëse vuani nga tensioni i syrit; Çaji i (farave) të koprës mund të konsumohet rregullisht.

13. Lëngjet e freskëta të frutave dhe perimeve:

Lëngjet e freskëta të frutave dhe perimeve do të sigurojnë vitamina, minerale dhe antioksidantë thelbësorë për të mbajtur sytë të shëndetshëm.

14. Boronicat dhe qershitë: Këto dy fruta janë jashtëzakonisht të dobishme për të luftuar glaukomën. Qershitë dhe boronicat ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë që dëmtojnë sytë.

15. Peshku i detit dhe vaji i peshkut:

Përdoret për të balancuar presionin intraokular (brenda syrit).

16. Boronica

Ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe mbështet funksionin e syve.

17. Ushqimet që përmbajnë magnez:

Farat e kungullit, spinaqi, bajamet, tahini, avokado, bananet, shegët, domatet dhe rrepat përmbajnë magnez. Magnezi relakson muret e enëve të gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

18. Ushtrimet që ndihmojnë në uljen e presionit të syve.

Si fillim rekomandohet një ushtrim me intensitet të ulët çdo ditë. Aktivitete të tilla si ecja dhe çiklizmi mund të jenë një shembull i këtyre ushtrimeve.

19. Është vërtetuar se tensioni i lartë i syrit lidhet edhe me nivelin e stresit. Prandaj, për të zvogëluar tensionin në fjalë, është e nevojshme të zvogëloni nivelin e stresit.

20. Ushqimet që nuk duhen konsumuar

Duhet të shmangen ushqimet që bëjnë presion mbi sytë dhe shkaktojnë reaksion.

Kafeina: Është vërejtur se zvogëlon rrjedhjen e gjakut në sy. Prandaj, konsumimi i tepërt është i rrezikshëm për njerëzit me glaukomë.

Sheqeri: Konsumimi i ushqimeve me nivel të lartë sheqeri mund të shkaktojë plakjen e parakohshme të syve dhe të rrisin rrezikun e diabetit dhe glaukomës.

 


Lajme të ngjashme