Burimi i shëndetit: Këshilla për dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës, e cila shpesh haset si një problem shëndetësor, ndikon jetën e përditshme të njeriut.

1713276
Burimi i shëndetit: Këshilla për dhimbjen e kokës

Burimi i shëndetit: Këshilla për dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës, e cila shpesh haset si një problem shëndetësor, ndikon jetën e përditshme të njeriut. Dhimbja e kokës, e cila ndryshon sipas llojeve të saj, mund të zgjasë për disa orë ose disa ditë të tëra.

Këshillat tona për trajtime natyrore janë:

1.     Vaj esencial i livandos:

Aplikohet duke e nuhatur drejtpërdrejtë, duke ajrosur dhomën duke hedhur 2 pika në aromatikun shtëpiak ose duke e nuhatur duke pikuar dy pika në një pecetë.

2. Vaj esencial mjekësor mente: 

Falë efektit freskues të vajit esencial të mentës, ai përdoret si një trajtim natyral relaksues për dhimbjet e kokës të lidhura me tensionin e lartë të gjakut dhe tensionin.

3. Vaj esencial borziloku:

Vaji esencial i borzilokut është efektiv si qetësues i muskujve. Është gjithashtu efektiv për dhimbjen e kokës dhe muskujve të dobët.

4. Fara liri:

Edhe farat e lirit janë të pasura me omega 3 dhe kanë një efekt lehtësues për dhimbjen e kokës.

5. Kafe turke dhe çaj: 

Kafeja dhe çaji mund të përdoren gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen e kokës. Kafeina në kafe mund të reduktojë dhimbjen e kokës. Pirja e një filxhani çaji ose kafe turke mund të jetë shumë efektiv në fazat e hershme për shkak të efektit të tij analgjezik (qetësues). Sidoqoftë, nuk duhet të konsumohet shumë.

6.     Aplikimi i shtypjes me gishta në vendin e akupunkturës:

•      Nëse ushtrohet shtypje (ushtron presion)  në pikën midis gishtit të madh dhe gishtit tregues me dorën tjetër, kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së kokës.

•      Aplikimi i shtypjes në pikën e presionit të akupunkturës në pikën midis vetullave, lehtëson dhimbjet e kokës së shkaktuara nga stresi dhe lodhja.

•      Pika midis hundës dhe gropës së syrit ndodhet në urën e hundës dhe gropës së syrit, pak poshtë vetullave tuaja. Duke përdorur gishtat tregues mund të shtypni këtë pikë për të lehtësuar dhimbjet e kokës së shkaktuara nga stresi ose ftohja.

7.     Një dush i nxehtë:

Nëse dhimbja e kokës lidhet me gripin ose sinusitin, në mot të ngrohtë do të ketë efektin e hapjes së rrugëve të hundës.

8.     Vendosja e akullit në zonën e ballit dhe tëmthit:

Vendosja e një peshqiri të lagur në zonën e ballit dhe tëmthit ose aplikimi i kompresave të ftohta me një pako akulli në këto zona, mund të sigurojnë lehtësim të dhimbjes. Ndërsa i ftohti aplikohet në zonën e ballit dhe tëmthit, një kompresë e nxehtë duhet të aplikohet në pjesën e pasme të shpatullës për të hequr shpejt dhimbjen e kokës. Për të qenë efektiv, aplikimi mund të ripërsëritet.

9.     Mos u dehidratoni:

Një nga shkaqet e dhimbjeve të kokës është mungesa e konsumit të ujit. Prandaj, sapo fillon dhimbja e kokës, duhet të vazhdoni të pini ujë. Nëse keni dhimbje koke, atëherë duhet pasur kujdes që të mos pini ujë shumë të ftohtë.

10.    Masazh në pjesën e pasme të kokës, qafës dhe shpatullave:

Kjo mund të përdoret për lehtësimin e dhimbjes së kokës.

11.    Ushtrime për frymëmarrjen:

Ndonjëherë vetëm frymëmarrja e duhur mund të jetë një zëvendësues për trajtimin. Sigurimi i relaksimit me frymëmarrje të thellë gjithashtu mund të lehtësojë në minutë dhimbjen e kokës duke zvogëluar tensionin në trup.

12.    Pushimi në një vend të errët dhe të qetë:

Pushimi në një vend të freskët, të errët dhe të qetë për të paktën 30 minuta dhe përqendrimi në frymëmarrje, do të sigurojë relaksim dhe lehtësim për dhimbjen e kokës.

13.    Uthull molle:

Shtoni 1 lugë çaji uthull molle në 1 gotë ujë të nxehtë, trazojeni mirë dhe e konsumoni dalëngadalë.

14.    Lëng limoni:

Shtrydhni gjysmë limoni në një gotë me ujë të nxehtë dhe e pini pasi ta keni përzier mirë.

15.    Karafil:

Shtoni 9-10 karafil të thatë në çaj dhe e pini pa sheqer.

16.    Çaj rozmarine:

Për migrenën, vloni një gotë ujë dhe shtoni një lugë çaji rozmarinë në të. Lëreni të ziej në nxehtësi të ulët për 9-10 minuta. Pas kësaj, kullojeni dhe e pini pas ngrënies. Kjo kurë aplikohet dy herë në ditë për 21 ditë.

17.    Çaj jeshil:

Çaji jeshil është një nga zgjidhjet e fundit për dhimbjen e kokës. Kur keni dhimbje koke rekomandohet të pini çaj jeshil.

18.    Çaj bliri:

Çaji i blirit rekomandohet shpesh gjithashtu për dhimbjet e kokës.

19.    Çaj kamomili:

Edhe çaji i kamomilit ka efekte qetësuese për dhimbjen e kokës.

“Burimi i shëndetit”, përgatitet nga Dr. Mehmet Uçar

 


Lajme të ngjashme