Bilanci ditor i pandemisë në Turqi (10 prill), raportohen 52.676 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit Turqia ka regjistruar 52.676 raste të reja pozitive me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërkohë që 248 të sëmurë kanë ndërruar jetë për shkak të koronavirusit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

1618724
Bilanci ditor i pandemisë në Turqi (10 prill), raportohen 52.676 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit Turqia ka regjistruar 52.676 raste të reja pozitive me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërkohë që 248 të sëmurë kanë ndërruar jetë për shkak të koronavirusit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të shtunën në mbrëmje se 248 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi duke e çuar numrin total të vdekjeve në 33.702.

“Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus është rritur në 3.798.33 pasi 52.676 njerëz më shumë rezultuan pozitivë në testet e virusit”, theksoi Ministria.

Sipas saj, një total prej 3 milionë e 301 mijë e 217 pacientësh, nga të cilët 32.539 nga e premtja në të shtunë, janë shëruar dhe janë larguar nga spitalet që nga fillimi i pandemisë, ndërkohë që 2.739 pacientë janë në gjendje të rëndë.

“Gjithashtu ditën e fundit janë kryer 302.735 teste dhe numri total i testeve të bëra deri më tani në Turqi ka arritur në 41 milionë e 297 mijë e 580”, sqaroi Ministria.Lajme të ngjashme