Vazhdon rritja e koronavirusit në botë, Guvernatori i Nju-Jorkut pranon manipulimin e shifrave

Numri i vdekjeve për shkak të llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) në botë është mbi 2 milionë e 431 mijë e 219, numri i të infektuarve me virus është mbi 110 milionë e 87 mijë dhe numri i të shëruarve është mbi 84 milionë e 909 mijë.

1585599
Vazhdon rritja e koronavirusit në botë, Guvernatori i Nju-Jorkut pranon manipulimin e shifrave
ingiltere süper
korona abd süper

Numri i vdekjeve për shkak të llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) në botë është mbi 2 milionë e 431 mijë e 219, numri i të infektuarve me virus është mbi 110 milionë e 87 mijë dhe numri i të shëruarve është mbi 84 milionë e 909 mijë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), që janë baza e epidemisë në botë, numri i vdekjeve nga Covid-19 brenda një dite është rritur me 1 mijë e 105 dhe ka arritur në 499 mijë e 991. Guvernatori i Nju-Jorkut, Andrew Cuomo pas kritikave në lidhje me fshehjen e vdekjeve të Covid-19 në shtëpitë e kujdesit ndaj të moshuarve pranoi se ata bënë gabime dhe nuk ishin transparentë mjaftueshëm. Në raportin me 76 faqe të botuar nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Nju-Jorkut më 28 janar, departamenti i shëndetësisë i shtetit u kritikua për nënvlerësimin e vdekjeve të Covid-19 në shtëpitë e kujdesit ndaj të moshuarve me deri në 50 për qind. Pavarësisht nga raporti i vdekjes në lidhje me Covid-19 të njoftuar nga departamenti i shëndetësisë me rreth 8 mijë e 500, u vërejt se në të vërtetë kishte më shumë se 15 mijë vdekje.

Për shkak të Covid-19, 1 mijë e 167 njerëz vdiqën në Brazil në 24 orët e fundit, 1 mijë e 329 në Meksikë, 106 në Argjentinë, 163 në Kolumbi, 176 në Peru, 20 në Kili dhe 40 në Bolivi. Me këto të dhëna, humbja e jetëve nga Covid-19 është 240 mijë e 983 në Brazil, 175 mijë e 986 në Meksikë, 50 mijë e 432 në Argjentinë, 57 mijë e 949 në Kolumbi, 44 mijë e 56 në Peru, 19 mijë e 644 në Kili dhe 11 mijë e 274 në Bolivi.

Në Meksikë kanë mbërritur 491 mijë e 400 doza të vaksinës kundër koronavirusit të prodhuara nga kompania farmaceutike amerikane Pfizer. Qeveria meksikane deri më tani ka rënë dakord për të marrë 34.4 milionë doza nga kompania farmaceutike Pfizer e SHBA, 77.4 milionë doza nga vaksina e zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë farmaceutike të Universitetit të Oxfordit AstraZeneca dhe 51.5 milionë doza me Programin Global i Qasjes së vaksinave ndaj Covid-19 (COVAX).

Humbja e jetëve në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të virusit u rrit në 118 mijë e 195 me 799 vdekje në 24 orët e fundit. Numri i rasteve në vend është rritur në 4 milionë e 58 mijë e 468 me 10 mijë e 625 raste në 24 orët e fundit.

Francë, humbjet e jetëve për shkak të Covid-19 arritën në 76 mijë e 512 me 455 të vdekur në 24 orët e fundit. Numri i të infektuarve në vend u rrit në 3 milionë e 201 mijë e 617 me 19 mijë e 590 rastet e fundit.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Itali për shkak të Covid-19 së bashku me 336 vdekjet e ditës së fundit u rrit në 94 mijë e 171. Numri i të infektuarve me një rritje prej 10 mijë e 386 arriti në 2 milionë e 739 mijë e 591.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë për shkak të Covid-19 së bashku me 530 vdekjet e ditës së fundit u rrit në 65 mijë e 979. Numri i të infektuarve në vend u rrit në 3 milionë e 96 mijë e 343 me 10 mijë e 57 rastet e fundit.

Gjermani, humbjet e jetëve për shkak të Covid-19 arritën në 66 mijë e 164 me 560 vdekje në 24 orët e fundit ndërsa numri i të infektuarve në vend u rrit me 7 mijë e 556 duke arritur në 2 milionë e 350 mijë.

Numri i njerëzve që kanë vdekur për shkak të epidemisë së koronavirusit në Indi u rrit në 155 mijë e 949 me 109 të vdekur në 24 orët e fundit. Numri i rasteve në vend është rritur gjithashtu në 10 milionë e 937 mijë e 320.

Iran, humbjet e jetëve për shkak të Covid-19 arritën në 59 mijë e 117.

Nigeri, ku 1 mijë e 777 njerëz vdiqën për shkak të epidemisë dhe 148 mijë e 296 njerëz u infektuan, qeveria mori edhe 1.4 milion doza të tjera të vaksinës AstraZeneca si pjesë e luftës kundër koronavirusit. 500 mijë dozat e para të këtyre vaksinave do të dorëzohen në vend deri në fund të shkurtit.Lajme të ngjashme