Koronavirusi vazhdon të jetë një krizë shëndetësore në të gjithë botën

Numri i vdekjeve për shkak të llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) në botë është mbi 1 milionë e 970 mijë e 394, numri i të infektuarve me virus është mbi 92 milionë e 22 mijë dhe numri i të shëruarve është mbi 65 milionë e 865 mijë.

1562678
Koronavirusi vazhdon të jetë një krizë shëndetësore në të gjithë botën
KORONAVİRÜS SÜPER
korona abd süper
KORONA SÜPER

Numri i vdekjeve për shkak të llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) në botë është mbi 1 milionë e 972 mijë e 680, numri i të infektuarve me virus është mbi 92 milionë e 22 mijë dhe numri i të shëruarve është mbi 65 milionë e 865 mijë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në 389 mijë e 621. Numri i të infektuarve në vend u rrit në 23 milionë e 369 mijë. Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve njoftoi se që nga 26 janari do të kërkohet rezultati negativ i testit të Covid-19 nga ata që hyjnë në vend me rrugë ajrore. Kur dozat e vaksinave filluan të shkojnë dëm për shkak të rregullave shumë të rrepta për grupet që u është dhënë përparësi në programin për vaksinimin ndaj Covid-19 në vend, autoritetet filluan t'i lehtësojnë këto rregulla.

Brazil numri i vdekjeve për shkak të epidemisë u rrit në 204 mijë e 726. Numri i rasteve me infektim është 8 milionë e 195 mijë.

Meksikë, numri i viktimave për shkak të epidemisë u rrit në 135 mijë e 682 dhe numri i rasteve u rrit në 1 milion e 556 mijë. Zëvendësministri i Shëndetësisë, Hugo Lopez-Gatell në njoftimin e tij për shtyp se një ekip prej 1 mijë personash do të vaksinojë 439 mijë njerëz çdo javë në 32 shtete në të gjithë vendin.

Humbja e jetëve në Angli për shkak të virusit u rrit në 83 mijë e 203 me 1 mijë e 243 vdekje në 24 orët e fundit. Numri i rasteve në vend është rritur në 3 milionë e 164 mijë e 51.

Francë, humbjet e jetëve për shkak të Covid-19 arritën në 68 mijë e 802. Numri i të infektuarve në vend u rrit në 2 milionë e 806 mijë.

Itali me 616 humbjet në 24 orët e fundit, 79 mijë e 819 njerëz kanë vdekur për shkak të epidemisë kurse numri i njerëzve të infektuar u rrit në 2 milionë e 303 mijë e 263 me 14 mijë e 242 infektime në 24 orët e fundit.

Gjermani, numri i vdekjeve për shkak të Covid-19 u rrit në 43 mijë e 203 dhe numri i rasteve në 1 milion e 957 mijë.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në disa vende të tjera për shkak të Covid-19 është si më poshtë: Kolumbi (46 mijë e 782), Argjentinë (44 mijë e 848), Peru (38 mijë e 399), Poloni (32 mijë e 74), Ukrainë (20 mijë e 214), Belgjikë (20 mijë e 194), Kanada (17 mijë e 233), Kili (17 mijë e 182), Rumani (16 mijë e 881), Ekuador (14 mijë e 196), Çeki (13 mijë e 656), Holandë (12 mijë e 563) dhe Hungari (10 mijë e 948).

Numri i njerëzve që kanë vdekur për shkak të epidemisë në Indi u rrit në 151 mijë e 564. Numri i rasteve në vend është rritur gjithashtu në 10 milionë e 816 mijë.

Japoni, numri i vdekjeve për shkak të Covid-19u rrit në 4 mijë e 192 dhe numri i rasteve në 298 mijë e 884. Deklarohet se 7 shtete të tjera do të përfshihen në zbatimin e gjendjes së jashtëzakonshme (OHAL) që vazhdon në 4 shtete brenda masave së luftimit ndaj llojit të ri të koronavirusit në vend.

Kinë, deri më tani kanë vdekur 4 mijë e 634 njerëz dhe janë evidentuar 87 mijë e 706 raste. Në 24 orët e fundit në territorin e Kinës, u zbuluan 115 raste me Covid-19, 8 nga jashtë. Ndërsa 90 nga rastet u zbuluan në qytetin Hebei, 16 në Heilongjiang dhe një në Shansi.

Korenë e Jugut numri i total i njerëzve që kanë vdekur për shkak të virusit u rrit në 1 mijë e 185. Numri total i rasteve u rrit në 70 mijë e 212. Në Korenë e Jugut, numri i njerëzve të infektuar nga lloji i Covid-19 i zbuluar në Angli deri më tani u përcaktua si 16. Autoritetet deklaruan se ndalimi i fluturimit të pasagjerëve që zbatohet për Anglinë do të zgjasë deri më 21 janar.

Indonezi 24 mijë e 645 njerëz kanë vdekur për shkak të virusit, 846 mijë e 765 njerëz janë infektuar me Covid-19. Vaksina e Covid-19 e zhvilluar nga kompania kineze Sinovac Biotech, fillimisht iu bë Presidentit Joko Widodo dhe më pase Ministrit të Shëndetësisë Budi Gunadi Sadikin në një transmetim të drejtpërdrejt në Pallatin Presidencial në kryeqytetin Xhakarta.

Deri më tani 235 njerëz kanë vdekur në Malavi për shkak të virusit, ndërsa janë infektuar 9 mijë e 27 persona. Ministri i Transportit Sidik Mia dhe Ministri i Pushtetit Lokal Lingson Berekanyama kanë vdekur për shkak të koronavirusit.

Somali, ku janë regjistruar 130 viktima nga epidemia, për herë të parë që nga 26 nëntori janë hasur 3 raste me Covid-19 në kryeqytetin Mogadisho. Numri i të infektuarve në vend është 4 mijë e 726.

Si pasojë e rritjes së shpejtë të rasteve të koronavirusit në Liban, nuk ka mbetur vend në spitale, rezervat e oksigjenit filluan të mbarojnë. Në vend u mor një vendim për gjendje të jashtëzakonshme 10-ditore.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në disa vende të tjera për shkak të Covid-19 është si më poshtë: Rusi (63 mijë e 370), Iran (56 mijë e 457), Afrika e Jugut (34 mijë e 334), Irak (12 mijë e 911) dhe Pakistan (10 mijë e 772).Lajme të ngjashme