Tërmeti në Egje - Ishulli grek i Samosit përpiqet të shërojë plagët

Sipas vlerësimeve të para dëmtime më serioze kanë ndodhur në 300 shtëpi dhe 70 biznese.

1520395
Tërmeti në Egje - Ishulli grek i Samosit përpiqet të shërojë plagët

Tërmeti me madhësi 6,6 ballë sipas shkallës Rihter me epiqendrën detin Egje, i cili ndodhi më 30 tetor, ka prekur gjithashtu ishullin Samos në Greqi si dhe Turqinë.

Tërmeti shkaktoi vdekjen e dy nxënësve të moshës 15 dhe 17 vjeç, njëra vajzë dhe sipas përcaktimeve të para, dëmtime serioze pësuan 300 shtëpi dhe 70 biznese.

Për shkak të cunamit të vogël një numër i madh makinash që ndodheshin afër detit mbetën nën ujë.

Banorët e ishullit përpiqen të shërojnë plagët dhe janë në zi për dy të rinjtë që vdiqën nga tërmeti.Lajme të ngjashme