Si mund të kujdesemi për duart në ditët e ftohta të dimrit?

Me dorashka apo pa dorashka fakti është se i ftohti dëmton lëkurën tonë.

Si mund të kujdesemi për duart në ditët e ftohta të dimrit?

Të kujdesemi për fytyrën tonë tani është një zakon i mirë, por edhe gjymtyrët tona meritojnë të njëjtën vëmendje.

Përkundrazi, duart, të cilat janë super të ekspozuara ndaj temperaturave të ulëta dhe acarit, kanë nevojë për mbrojtje shtesë.

Këtu janë disa sugjerime për një rutinë bukurie që do të na japë një lëkurë të lëmuar, të shëndetshme dhe të butë.

Pas një dite të kaluar jashtë shtëpisë, sapo mbërrijmë ndiejmë nevojën e larjes së duarve për të rigjetur freskinë e pastërtisë.
Kur bën ftohtë lëkura është e thatë dhe ka nevojë për disa kujdes më shumë.

Këshilla e parë është të evitoni sasinë e madhe të sapunit dhe ti lani duart me ujë të vakët. Detergjentët shumë ët fortë dëmtojnë lëkurën.

Sugjerimi i dytë është të vendosni pak vaj vegjetal në duar para se ti lani: të jep butësi dhe hidratim të sigurtë. 

Të bukura sigurisht : një aleat i mirë, por i çmuar është vaji i ullirit. Lëkura e fytyrës dhe e duarve është më e ekspozuar ndaj të ftohtit, prandaj në fund të ditës nuk duhet të harrojmë që të masazhojmë lëkurën për ta patur të butë dhe për të larguar qelizat e vdekura. Mjafton të hidhni disa lugë mjaltë në një tas, i shtoni vaj ulliri ekstra të virgjër dhe pak qumësht ose kos për të përfituar një masë jo shumë të lëngshme.

Përveç duarve, ky përbërës mund të jetë i dobishëm në të gjithë trupin, ku mund ta përdorim atë në vendet ku ndihemi më të bezdisshëm. Ndoshta jo të gjithë e dinë se mjalti është një antibiotik natyral dhe ndihmon në shërimin e epidermës .

Mos e humbni kurrë vëmendjen- Asnjëherë mos e ulni kujdesin: në mesin e kremrave, është e preferueshme të zgjidhni ato të bëra me materiale të papërpunuara cilësore: një ndihmë për shëndetin e lëkurës sonë dhe gjithashtu për atë të mjedisit. Po, për përbërësit natyral si kokosi dhe gjalpi shea, të pasura me proteina dhe të aftë për të parandaluar plakjen e parakohshme dhe vajin e bajames, i pasur me vitaminë E.

Prekja magjike: jo të gjithë e dinë se duke depërtuar në shtresat e thella, vaji ushqen dhe mbron lëkurën. Për këtë arsye, para se të flini, do të ishte me të vërtetë e domosdoshme për të masazhuar duart ngadalë, duke lejuar që vaji të depërtojë thellë dhe të riaktivizojë qarkullimin. Do të ishte më mirë të fillonit nga maja e gishtave deri në bërryl. Për të mos bërë pis çarçafët mund të vendosni një palë doreza pambuku, një trajtim spa që mund t’i japë lehtësim duarve të kuqërremta dhe të dëmtuara.

 Lajme të ngjashme